نخست وزیر نیوزیلند از مردم خواست نام مهاجم به مساجد را بر زبان نیاورند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جاسیندا آردرن (چپ) و پاستی ردی، فرماندار کل نیو زیلند هنگام امضای دفتر یادبود قربانیان حمله به مساجد

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، با محکوم کردن فردی که در حمله به دو مسجد، پنجاه نفر را کشت، از مردم این کشور خواسته حتی نام او را هم بر زبان نیاورند.

روز جمعه، برنتون ترنت، شهروند ۲۸ ساله استرالیایی که به اسلحه خودکار مسلح بود مسلمانانی را که برای ادای مراسم نماز جمعه در دو مسجد در شهر کرایست چرچ در نیوزیلند حضور داشتند به گلوله بست و پنجاه تن از آنان را کشت. این حمله سی زخمی نیز برجای گذاشته که تعدادی همچنان در بیمارستان بستری هستند و وضعیت ۹ تن از آنها نامساعد توصیف شده است.

نخست وزیر نیوزیلند این حادثه را "تاریک‌ترین روز" در تاریخ کشورش توصیف کرد و گفت که مرد مهاجم "یک تروریست، جانی و فردی افراطی و در جستجوی بدنامه" بود و به مردم توصیه کرد به خواست او که دستیابی به شهرت است عمل نکنند و حتی نامش را هم بر زبان نیاورند.

روز شنبه، برنتون ترنت رسما به قتل متهم شد و قرار است روز ۵ آوریل، بار دیگر دربرابر دادگاه حاضر شود و انتظار می‌رود اتهامات دیگری هم به او وارد شود. پلیس گفته است که به نظر می رسد برتنون ترنت دارای گرایش‌های نژادپرستانه بوده و به همین دلیل دست به قتل مسلمانان زده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساختمان پارلمان نیوزیلند - به نشانه احترام به قربانیان حمله پرچم نیوزیلند به حالت نیمه افراشته در آمد

نخست وزیر نیوزیلند گفت که عدالت در مورد فرد مهاجم اجرا خواهد شد و افزود که او هرگز نام مهاجم را به زبان نخواهد آورد.

کسانی که در حمله به این دو مسجد کشته شدند اکثرا مهاجران و پناهجویانی از کشورهای پاکستان، بنگلادش، هند، ترکیه، کویت، سومالی، افغانستان و چند کشور دیگر بودند.

امروز سه‌شنبه، اجساد قربانیان برای کفن و دفن آماده شده و انتظار می‌رود به زودی به خاک سپرده شود.

فرد مهاجم به دو مسجد به تفنگ جنگی نیمه خودکار مسلح بود و به گفته یک فروشگاه اسلحه محلی، بین دسامبر ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ از طریق اینترنتی، چهار قبضه اسلحه و مقداری مهمات خریداری کرد اما هیچکدام از این سلاح‌ها از نوعی نبود که در کشتار روز جمعه به کار رفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران تن از مردم نیوزیلند نسبت به قربانیان حمله ادای احترام و با بازماندگانشان همدردی کردند

نخست وزیر نیوزیلند گفته است که در نظر دارد قوانین مربوط به خرید و مالکیت اسلحه در این کشور را مورد بازنگری قرار دهد و افزود وظیفه دولت در درجه اول، حفظ امنیت مردم است که باید شامل بررسی دقیق قوانین مربوط به مالکیت و حمل اسلحه هم باشد.

در حالیکه بعضی از گروه‌های مخالف مالکیت خصوصی اسلحه خواستار محدودیت بیشتر در مورد نوع اسلحه قابل فروش به شهروندان هستند، رهبر حزب مخالف گفته است که تا قبل از جزئیات طرح بازنگری دولت نمی‌تواند در مورد آن اظهار نظری کند.

مهاجم به مساجد هنگام عملیات دوربینی را نیز روی پیشانی نصب کرده و از قتل حاضران فیلم گرفته بود. او سپس این فیلم را برای مشاهده عمومی در شبکه های اجتماعی قرار داد.

نخست وزیر نیوزیلند از شبکه‌های اجتماعی هم انتقاد کرده و گفته است که آنها نباید خود را صرفا "پستچی" و حامل مطالب دیگران بدانند بلکه نقش ناشر و مسئول محتوای این مطالب را هم برعهده دارند. دولت اعلام کرده که هرکس این فیلم را توزیع کند با مجازات تا ده هزار دلار نیوزیلند (حدود ۶۸۰۰ دلار آمریکا) و تا چهارده سال حبس مواجه خواهد بود.