ترامپ در دیدار با همتای برزیلی از احتمال تشدید تحریم های ونزوئلا خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ بر کناره گیری نیکولاس مادورو از قدرت تاکید دارد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است که در صورت کناره گیری نکردن نیکولاس مادورو از قدرت در ونزوئلا، ایالات متحده می تواند تحریم های شدیدتری را علیه این کشور به اجرا بگذارد. هم زمان وزارت دارایی آمریکا بزرگ ترین شرکت استخراج طلای ونزوئلا و مدیر عامل آن را تحریم کرد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه (۱۹ مارس) در کاخ سفید در کنفرانس خبری مشترک خود با ژایر بولسونارو، همتای برزیلی، همچنین از ارتش ونزوئلا خواست به حمایت از آقای مادورو پایان دهد.

آقای بولسونارو که یک سیاستمدار راستگرا با سیاست های مشابه به دونالد ترامپ است، در صحبت هایش از آمادگی کشورش برای حضور نظامیان آمریکایی در مناطق نزدیک با مرز ونزوئلا خبر داد.

آقای بولسونارو که از او به عنوان "ترامپ مناطق حاره‎ای" هم نام برده می شود، گفت برزیل آماده است تا سهم خود را برای برقراری آزادی و دموکراسی در ونزوئلا ایفا کند.

دونالد ترامپ در این نشست خبری همچنین گفت از عضویت برزیل در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یا ارتقای برزیل به جایگاه یک کشور "متحد غیرناتو" حمایت خواهد کرد . آقای ترامپ گفت از عضویت برزیل در سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه نیز حمایت می کند.

از طرف دیگر، وزارت دارایی آمریکا روز سه شنبه مینرون، بزرگ ترین شرکت استخراج طلای ونزوئلا، و آدرین پردومو، مدیر عامل این شرکت، را تحریم کرد. مقامات آمریکایی می گویند که شرکت مذکور از حلقه نزدیک به نیکلاس مادورو حمایت می کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزارت دارایی آمریکا تا کنون تحریم های زیادی علیه ونزوئلا اعمال کرده است

آمریکا به تازگی بانک روسی اوروفایننس موسناربنک را هم به دلیل ارتباط با دولت ونزوئلا تحریم کرده بود. اوروفایننس موسناربنک، بانک مشترک شرکت‌های دولتی ونزوئلا و روسیه است.

به گفته وزارت دارایی آمریکا، این تحریم نشان می‌دهد که آمریکا علیه هر موسسه مالی خارجی که به گفته این وزارتخانه از "رژیم نامشروع نیکلاس مادورو" حمایت کند، اقدام خواهد کرد.

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و در مجموع بیش از ۴۰ کشور جهان خوان گوآیدو رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهورموقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. اما همزمان چین، روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور با حمایت قاطع از نیکلاس مادورو، دولت او را قانونی می‌خوانند.

با بالا گرفتن بحران ونزوئلا پیشتر مقام‌های روسیه گفتند که برای جلوگیری از دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد، هرچند سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به مایک پومپئو همتای آمریکایی خود گفته بود که روسیه آماده مذاکره با آمریکا در مورد بحران ونزوئلاست.

خوآن گوآیدو که با نامشروع خواندن انتخابات اخیر، دور دوم ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو را غیرقانونی خوانده، خود را رئیس‌جمهوری موقت کشورش می‌داند که موظف است زمام امور را تا هنگام برگزاری انتخابات و تشکیل دولت جدید در دست بگیرد. او رئیس مجلس ملی ونزوئلا است و قانونا بعد از رئیس‌جمهور، شخص دوم هرم قدرت محسوب می‌شود.