توفان ایدای باعث 'فاجعه‌ای بزرگ' در جنوب شرقی آفریقا شده

انتقال مجروحان در چیمانیمانی حق نشر عکس AFP
Image caption انتقال مجروحان در چیمانیمانی

سازمان ملل متحد می گوید توفان ایدای در جنوب آفریقا زندگی صدها هزار یا شاید میلیون ها نفر را دستخوش قرار داده و باعث "فاجعه ای عظیم" شده است.

این توفان اواخر هفته پیش باعث سیل و ویرانی گسترده در موزامبیک، زیمباوه و مالاوی شد.

فیلیپه نایوسی رئیس جمهور موزامبیک آن را "یک فاجعه انسانی در ابعاد بزرگ" خوانده و گفته که ممکن است بیش از هزار نفر در اثر این توفان استوایی کشته شده باشند.

کانون این توفان (سیکلون) روز پنجشنبه با بادهایی به سرعت ۱۷۷ کیلومتر در ساعت در نزدیکی شهر بندری بیرا در استان سوفالا به ساحل رسید.

کلر نولیس از سازمان هواشناسی سازمان ملل روز سه شنبه به بی بی سی گفت: "این فاجعه می رود که به یکی از بدترین بلایای آب و هوایی در نیمکره جنوبی بدل شود."

کریستیان لیندمایر از سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل گفت: "ما از کلیه کمک های لجستیکی استقبال می کنیم."

بیشتر بخوانید: بیم مرگ صدها نفر در توفان موزامبیک

حق نشر عکس AFP
Image caption تلاش برای پاکسازی بعد از سیل

دولت موزامبیک مرگ ۸۴ نفر را تایید کرده و می گوید که ۱۰۰ هزار نفر دیگر در نزدیکی بیرا منتظر نجات فوری هستند.

موسسه خیریه "نجات کودکان" می گوید بررسی هوایی این استان نشان می دهد که با طغیان رود بوزی مسافتی به طول حدود ۵۰ کیلومتر در خشکی زیر آب رفته است.

خوزه تمبه خبرنگار بی بی سی به نقل از مانوئل رودریگز، فرماندار استان مانیکا در همسایگی سوفالا، گزارش می دهد که بسیاری از مردم در آنجا در اثر سیل به تله افتاده اند و نیازمند کمک فوری هستند.

آقای رودریگز به خبرنگاران گفت: "وضعیت با توجه به آنچه هنگام پرواز بر فراز ناحیه دیدیم خیلی غم انگیز و پیچیده است. شاهد بودیم که مردم به تله افتاده اند و درخواست کمک دارند."

"مردم روی پشت بام حلبی خانه ها نشسته اند. خیلی از خانه ها زیر آب رفته. خیلی ها دچار این وضعیت هستند. می شود تصور کرد برای بیش از دو یا سه روز بدون غذا و آب آشامیدنی سالم گرفتار بوده اند."

در زیمباوه دولت می گوید که ۹۸ نفر کشته شده اند و بیش از ۲۰۰ نفر مفقود هستند.

امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور زیمباوه، گفت که دولت درحال انجام عملیات نجات و تحویل کمک های غذایی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption با آسیب دیدن جاده ای در چیمانیمانی در زیمباوه کارگران یک کارخانه چوب بری گرفتار شده اند

در شهر چیمانیمانی در جنوب شرقی این کشور ساکنان داستان‌های هولناکی از چگونگی از دست دادن عزیزان خود هنگام وقوع توفان تعریف کرده اند.

شینگای نیوکا خبرنگار بی بی سی گزارش می دهد که بعضی از امدادرسانان گفتند که سیل بعضی خانه ها و اجساد را به کشور همسایه، موزامبیک، برده است.

به گفته لولا کاسترو مدیر منطقه ای برنامه خوار و بار جهانی، سیل که عمق آن در بعضی نقاط به شش متر می رسید باعث "ویرانی باورنکردنی" در ناحیه ای وسیع در موزامبیک شده است.

به گفته سازمان ملل حداقل ۱.۷ میلیون نفر در موزامبیک در مسیر مستقیم این "سیکلون" (چرخند) بودند و در مالاوی هم ۹۲۰ هزار نفر دستخوش قرار گرفته اند.

در شهر چیپینگ در جنوب شرقی زیمباوه حداقل ۲۰ هزار خانه دچار خسارات نسبی شده اند و ۶۰۰ خانه کاملا ویران شده است.

مقام های محلی می گویند که درحال توزیع برنج و ذرت از ذخیره غذای ملی در میان آوارگان هستند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تصویری هوایی از یک ناحیه به شدت آسیب دیده در موزامبیک