حملات نیوزیلند؛ استرالیا رسما به اظهارات اردوغان اعتراض کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حق نشر عکس Getty Images
Image caption رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، با احضار سفیر ترکیه، رسما به اظهارات تند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رسما اعتراض کرده است.

آقای اردوغان این اظهارات را در پی حمله مرگبار به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند بیان کرد.

او در راهپیمایی بزرگداشت نبرد گالیپولی در جنگ جهانی اول گفت که هر کس با افکار ضد اسلامی وارد ترکیه شود، "همانند اجدادش با تابوت از این کشور پس فرستاده می‌شود".

اشاره آقای اردوغان به نبرد گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول است که در آن هزاران استرالیایی و نیوزیلندی در میان کشته‌شدگان این نبرد با عثمانی‌ها بودند.

این اظهارات آقای اردوغان، خشم نخست وزیراسترالیا را به همراه داشت و باعث شد که به سفیر ترکیه در این کشور رسما اعتراض کند.

نخست وزیر استرالیا همچنین گفته است که توصیه‌های مربوط به سفر استرالیایی‌ها به ترکیه بازنگری می‌شود.

حق نشر عکس EPA

قرار است در پایان ماه جاری میلادی انتخابات محلی در ترکیه برگزار شود. آقای موریسون گفته که در چنین زمان حساسی، بیان کردن چنین موضوعاتی در جریان تبلیغات انتخاباتی قابل قبول نیست.

آقای اردوغان پیشتر از سوی نیوزیلند به دلیل نشان دادن فیلم حمله به مساجد شهر کرایست‌چرج در جریان راهپیمایی های انتخاباتی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

درحمله و تیراندازی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند ۵۰ نفر کشته و شمار دیگری زخمی شده‌اند. اکثر قربانیان این حمله مهاجران خارجی هستند.

موضوعات مرتبط