دردسر عطر 'فاشیسم' برای وزیر دادگستری اسرائیل

آیلت شاکد، وزیر دادگستری حق نشر عکس .
Image caption آیلت شاکد، وزیر دادگستری

یک آگهی تبلیغاتی جدید در اسرائیل با حضور وزیر دادگستری راستگرای این کشور در آستانه انتخابات پارلمانی واکنش‌ها و انتقادهای زیادی به همراه داشته است.

در این ویدیوی تبلیغاتی، آیلت شاکد، وزیر دادگستری در حال استفاده از یک عطر به ظاهر گران‌قیمت به اسم "فاشیسم" دیده می‌شود.

خانم شاکد گفته که این ویدیو را نباید خیلی جدی گرفت، اما منتقدان هشدار داده‌اند که چنین تبلیغی ممکن است به معنای تایید فاشیسم تلقی شود.

در آستانه انتخابات اسرائیل که روز ۹ آوریل ( حدود سه هفته دیگر) برگزار می‌شود، احزاب مختلف در شبکه‌های اجتماعی در صدد از صحنه به درکردن یکدیگر هستند.

از آن جا که تبلیغات تلویزیونی تا دو هفته قبل از انتخابات ممنوع است، احزاب از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار ویدیوهای تبلیغی خود استفاده می‌کنند.

'بویی شبیه دموکراسی'

یک ویدیوی تبلیغاتی سیاه و سفید، خانم شاکد را نشان می‌دهد که مانند یک مدل در یک خانه لوکس در حال قدم زدن است. صدای پیانویی در پس‌زمینه این ویدیو شنیده می‌شود.

هم‌زمان صدای زنی که عباراتی را به زبان عبری نجوا می‌کند، به گوش می‌رسد. این عبارات درواقع سیاست‌های کلیدی خانم شاکد از جمله "اصلاحات قضایی"، "تفکیک قوا" و "مهار کردن دیوان عالی" است.

خانم شاکد سپس عطر "فاشیسم" را برمی‌دارد و به خود می‌زند و این عبارت را می‌گوید: "برای من، بوی این عطر شبیه دموکراسی است."

ظاهرا این ویدیوی تبلیغی انتقاداتی علیه برخی از سیاست‌های ملی‌گرایانه افراطی او ایجاد کرده است.

خانم شاکد به عنوان وزیر دادگستری، منتقد سیاست‌های لیبرال و مداخله‌گر دادگاه عالی اسرائیل است.

برخی از منتقدان او می‌گویند که این آگهی تبلیغاتی که صدها هزار بار دیده شده، ممکن است به ویژه برای کسانی که در خارج از اسرائیل هستند و احتمالا نمی‌دانند که این یک آگهی جدی نیست، به عنوان تایید فاشیسم تلقی شود.

برخی از نمایندگان اسرائیل هم گفته‌اند که این آگهی تجسم عینی خانم شاکد است.

خانم شاکد ضمن دفاع از این ویدیوی تبلیغاتی، به رادیو ارتش اسرائیل گفت: "من به خودم متلک می‌گویم، چون از این همه مباحثات تابع نزاکت دیپلماتیک خوشم نمی‌آید. مردم باید خودشان را کمتر جدی بگیرند."

او پس از ترک حزب "خانه یهود" به همراه نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش حزب ناسیونالیسم افراطی "راست جدید" را تشکیل دادند.

حزب جدید در نظرسنجی‌ها عقب افتاده و ناظران معتقدند که این آگهی ممکن است ترفندی برای جلب نظر رای‌دهندگان باشد.

موضوعات مرتبط