برگزیت؛ بریتانیا از اتحادیه اروپا درخواست سه ماه تعویق کرد

ترزا می حق نشر عکس AFP
Image caption خانم می گفت "غیرقابل‌قبول" است که چند سال پس از رای اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا، انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا برگزار شود

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، از اتحادیه اروپا خواسته تا خروج بریتانیا از این اتحادیه سه ماه به تعویق بیفتد.

خانم می به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت نمی‌تواند از اتحادیه اروپا فرصت طولانی‌تری بخواهد.

در حالی که تنها چند روز به مهلت قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، هنوز سرنوشت توافق با اتحادیه اروپا مشخص نیست.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ترزا می و دولتش را متهم کرد که می‌خواهند با "وقت تلف کردن، قلدری و رشوه" نمایندگان را وادار کنند تا به توافق پیشنهادی خانم می رای مثبت دهند.

این توافق دو بار در پارلمان رد شده است و رئیس پارلمان می‌گوید خانم می دیگر نمی‌تواند همان طرح ردشده را به رای بگذارد.

درخواست بریتانیا برای تمدید مهلت برگزیت، باید به تایید اتحادیه اروپا برسد.

انتخابات پارلمان اروپا حدود دو ماه دیگر برگزار می‌شود و گفته شده که اگر برگزیت برای مدتی طولانی به تعویق بیفتد، مردم بریتانیا نیز باید نمایندگانی برای این پارلمان انتخاب کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی مخالفان خروج از اتحادیه اروپا می‌گویند باید یک همه‌پرسی مجدد در بریتانیا برگزار شود

خانم می در جلسه امروز پارلمان بریتانیا با انتقاد از نمایندگانی که هنوز طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا یا رابطه نزدیک با آن هستند، گفت "غیرقابل‌قبول" است که چند سال پس از رای اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا، انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا برگزار شود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید اسنادی را مشاهده کرده که مطابق آنها اتحادیه اروپا با تعویق سه ماهه برگزیت مخالف است و یا تعویقی دو ماهه، تا پیش از انتخابات پارلمان اروپا را می‌پذیرد، و یا آن که تاخیری طولانی‌تر، که به بریتانیا و اروپا فرصت دهد تا به توافق جدیدی برسند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، گفته اتحادیه اروپا با تعویق کوتاه مدت موافق است، البته مشروط بر آن که نمایندگان پارلمان بریتانیا توافق پیشنهادی خانم می را تایید کنند.

لورا کویینزبرگ، دبیر سیاسی ‌بی‌بی‌سی، می‌گوید اظهارات امروز خانم می را می‌توان به این تعبیر کرد که اگر پارلمان بریتانیا و یاد اتحادیه اروپا تاخیر طولانی‌تری را برای برگزیت رقم بزنند، احتمال دارد که نخست وزیر بریتانیا از مقامش استعفا کند.