چندین سازمان حقوق بشری خواهان آزادی یکی از رهبران زندانی مخالفان تاجیکستان شدند

Image caption محمدعلی هییت از همسرش خواسته است که سازمان‌های حقوق بشر را از وضعیتش آگاه کند

۹ سازمان بین‌المللی حقوق بشر از دولت تاجیکستان خواسته‌اند یکی از رهبران مخالفان این کشوررا که در زندان است، آزاد کند.

این سازمان‌ها گفته‌اند دولت تاجیکستان محمدعلی هییت، معاون رهبر حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان را که گفته در زندان شکنجه می‌شود، باید فورا آزاد کند.

دولت تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را سال ۲۰۱۵ به تلاش برای کودتا متهم کرد. سپس دادگاه عالی تاجیکستان این حزب را "سازمانی تروریستی" خواند و فعالیت آن را در تاجیکستان ممنوع کرد.

همچنین دادگاه شماری از رهبران و فعالان این حزب، از جمله آقای هییت را به حبس طولانی برای آن چه تلاش برای کودتا نامیده شد، محکوم کرد.

حزب نهضت اسلامی که یکی از طرف‌ها در جنگ داخلی دهه نود میلادی در تاجیکستان بود و سرانجام در سال ۱۹۹۷ توافقنامه صلح را با دولت امضا کرد این اتهامات را رد کرده است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر روز چهارشنبه، ۲۹ اسفند در بیانیه‌ای نوشتند که آقای هییت روز ۹ مارس به همسرش ثورالنسا جوره بیکوا که از او در زندان بازدید کرده آثاری از زخم در ناحیه پیشانی و روی شکم را نشان داده و گفته است این زخم‌ها نتیجه ضرب و جرح مقامات زندان است.

آقای هییت به همسرش گفته است که مقامات برای رد کردن ضبط اعتراف ویدیویی علیه شخصیت‌های مخالفان در خارج کشور او را زده‌اند.

خانم جوره بیکوا پس از ملاقات با شوهرش در زندان با نشر یک پیام ویدیویی از قول او گفته است که از خدمات درمانی مناسبی برخوردار نیست.

بیشتر بخوانید:

نادژدا آتایوا، رئیس اتحادیه حقوق بشر آسیای میانه گفته است: "ما از نمایندگان دیپلماتیک در دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) می‌خواهیم اجازه دیدار با هییت و سایر زندانیان مورد نظر را دریافت کنند و برای آزادی آنها اقدام کنند."

این بیانیه را اتحادیه حقوق بشر آسیای میانه، اتحادیه مهاجرین آسیای میانه، خانه آزادی، دیده‌بان حقوق بشر و چند سازمان دیگر منتشر کرده‌اند.

آقای هییت گفته است از بیماری های کبد و کلیه رنج می‌برد. او گفته است که احتمالا در تاریخ ۶ فوریه حمله قلبی داشته اما هیچ‌گونه کمک پزشکی به او نکرده‌اند.

آقای هییت گفته است قبل از این، فکر می‌کرده خودداری از بیان عمومی وضعیتش در زندان برای او بهتر است اما حالا از همسرش خواسته دیگران را از وضع او آگاه کند زیرا به گفته خودش اگر آزار او ادامه یابد ممکن است تا شش ماه دیگر تاب نیاورد.

ماه می سال ۲۰۱۸ گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل از مقامات تاجیکستان خواست آقای حیط را آزاد کنند. این سازمان گفت نحوه بازداشت و محکومیت آقای حیط مغایر با تعهدات بین المللی تاجیکستان است.

نه سازمان مدافع حقوق بشر از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان های معتبر بین المللی خواسته اند بر دولت تاجیکستان فشار وارد کنند تا آقای هییت و زندانیان دیگری را که محکومیتشان انگیزه سیاسی دارد آزاد کنند.

موضوعات مرتبط