نخست وزیر بریتانیا و رهبر مخالفان در صدد جلب حمایت اتحادیه اروپا هستند

حق نشر عکس EPA
Image caption ترزا می برای طرح درخواست تعویق برگزیت وارد بروکسل شده است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در نظر دارد از اتحادیه اروپا بخواهد با تمدید مهلت خروج این کشور (برگزیت) موافقت کند.

روز پنجشنبه، ١ فروردین (٢١ مارس) خانم می برای حضور در نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد بروکسل شد و قرار است شخصا درخواست تعویق زمان خروج بریتانیا از این اتحادیه را مطرح کند و خواستار موافقت آنان با این درخواست شود.

مهلت اولیه برگزیت روز ٢٩ مارس - هشت روز دیگر - به سر می‌آید در حالیکه هنوز توافقی بر سر روابط آتی بین دو طرف به دست نیامده است.

دستور کار اصلی نشست دو روزه رهبران اروپایی، بررسی نحوه روابط با چین، حفاظت از محیط زیست و مقابله با احتمال نفوذ یا اخلال "عوامل خارجی" در انتخابات پارلمان اروپا برگزار می‌شود.

اقدامات مهم اتحادیه اروپا، از جمله شرایط برگزیت و روابط آتی بین بریتانیا و اتحادیه باید به تصویب تمامی بیست و هفت عضو باقیمانده در اتحادیه برسد.

همه‌پرسی برگزیت در تابستان سه سال پیش برگزار شد و رای‌دهندگان با اکثریت ٥١.٩ در صد در برابر ٤٨.١ درصد به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند. چند ماه بعد، بریتانیا رسما تصمیم خود به خروج را به اطلاع اتحادیه اروپا رساند و پس از آن، مذاکراتی بین دو این کشور و مقامات اتحادیه در مورد روابط آتی دو طرف صورت گرفت و به توافقی بین خانم می و اتحادیه اروپا منجر شد اما پارلمان بریتانیا این توافق را تایید نکرد.

پارلمان بریتانیا همچنین دولت را از خروج از اتحادیه بدون دستیابی به توافق با طرف مقابل منع کرده اما به دولت اجازه داده است تا به منظور مذاکرات مجدد و تلاش برای دستیابی به توافقی قابل قبول، خواستار تعویق تاریخ برگزیت شود.

حق نشر عکس PA
Image caption ترزا می در مجلس عوام - نخست وزیر بریتانیا نمایندگان مجلس را مسئول سردرگمی در مورد برگزیت دانسته است

ترزا می در سخنانی که شامگاه گذشته خطاب به مردم بریتانیا ایراد کرد، مشخصا نمایندگان پارلمان را مسئول سردرگمی کنونی معرفی کرد و گفت که ناگزیر از رهبران اروپایی خواهد خواست تا با تمدید مهلت برگزیت حداکثر به مدت سه ماه و تا پایان ماه ژوئن سال جاری موافقت کنند. او گفت که شخصا از اینکه خواستار تمدید مهلت برگزیت شده متاسف است.

خانم می گفت دو سال پیش، رسما تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را به اطلاع مقامات اروپایی رساند و افزود: "دو سال سپری شده، اما نمایندگان مجلس هنوز نتوانسته‌اند بر سر نحوه خروج بریتانیا به توافق برسند." نخست وزیر بریتانیا گفت که موضوع برگزیت تمامی مسایل دیگر کشور را تحت تاثیر قرار داده و توان پارلمان به جای رسیدگی به موضوعات دیگر، در مباحثات بی‌نتیجه در این مورد به هدر رفته است.

حق نشر عکس PA
Image caption کوربین هم برای طرح نظر خود به مقر اتحادیه اروپا رفته است

وی گفت: "حالا زمان آن رسیده تا نمایندگان تصمیم بگیرند" و افزود که برای اینکه آنان فرصت دیگری برای تصمیم‌گیری داشته باشند، در نامه‌ای به رئیس شورای اروپا، درخواست خود برای تمدید مهلت برگزیت را مطرح کرده است.

مصوبه پارلمان در مورد تمدید مهلت برگزیت زمان مشخصی را تعیین نکرده است اما پیشتر، بعضی از مقامات اتحادیه اروپا از مهلتی طولانی حتی تا یک سال برای مذاکره مجدد سخن گفته بودند. با توجه به اینکه توافق به دست آمده در پی دو سال مذاکره مورد تایید نمایندگان پارلمان نبوده و پیش از آن برخی مقامات اروپایی تغییرات عمده در این توافق را مردود دانسته بودند، معلوم نیست که به چه دلیل انتظار می‌رود مذاکرات دو طرف طی سه ماه آینده به نتیجه قابل قبول برسد.

نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود مشخص نکرد در صورتی که نمایندگان پارلمان نتیجه سه ماه مذاکره را هم نپذیرند، چه تمهیدات دیگری را در نظر خواهد گرفت.

در خبری دیگر در همین زمینه، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف در پارلمان - برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل، مقر اتحادیه سفر کرده است. حزب کارگر معتقد است که پس از برگزیت، بریتانیا باید وارد اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا شود و روابط تجاری ویژه خود را با آن حفظ کند. آقای کوربین همچنین برگزاری همه‌پرسی مجدد را به طور قطع مردود ندانسته است.