رهبران اتحادیه اروپا با تاخیر برگزیت موافقت کردند

ترزا می نخست وزیر بریتانیا به رهبر شورای اتحادیه اروپا گفته است برای جلب حمایت پارلمان به زمان بیشتری نیاز دارد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترزا می نخست وزیر بریتانیا به رهبر شورای اتحادیه اروپا گفته است برای جلب حمایت پارلمان به زمان بیشتری نیاز دارد.

رهبران اتحادیه اروپا با به تاخیر انداختن برگزیت به بعد از ۲۹ مارس موافقت کردند.

اگر نمایندگان بریتانیا با توافق صورت گرفته با اتحادیه اروپا موافقت کنند، بریتانیا می‌تواند برگزیت را تا ۲۲ ماه می به تاخیر بیندازد.

درصورت رای مخالف نمایندگان اتحادیه اروپا با تاخیری کوتاه‌تر تا ۱۲ ماه آوریل موافقت می‌کند تا دولت بریتانیا فرصت کند راه دیگری به جلو بیابد.

دونالد تاسک رهبر شورای اروپایی گفته است ترزا می نخست وزیر بریتانیا با این پیشنهاد موافقت کرده است.

آقای تاسک در کنفرانسی خبری گفت تا روز ۱۲ آوریل همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود. به گفته او تا این روز بریتانیا باید اعلام کند آیا در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ نامزد خواهد شد یا نه.

رهبر شورای اروپایی گفت اگر بریتانیا تا این تاریخ برای نامزدی در انتخابات تصمیم گیری نکند گزینه تاخیر بلندمدت برگزیت خودبه‌خود از فهرست حذف خواهد شد.

آقای تاسک گفته است فضای گفتگو میان رهبران اتحادیه اروپا بسیار بهتر از انتظار او بوده است.

مذاکرات برای نهایی کردن این پیشنهاد اتحادیه اروپا به بریتانیا تا پاسی از شب پنجشنبه ادامه داشت و گزارش‌ها حاکی از اختلاف جدی میان رهبران اتحادیه بر سر جزییات بود.

نمایندگان پارلمان بریتانیا تا کنون دو بار توافق‌های نخست وزیر این کشور با اتحادیه اروپا را برسر برگزیت رد کرده‌اند.

ترزا می به رییس شورای اروپایی گفته است برای جلب توافق نمایندگان پارلمان به زمان بیشتری نیاز دارد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط