بازرس مولر به تحقیقات درباره روسیه و انتخابات آمریکا پایان داد

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همیشه منتقد تحقیقات آقای مولر بوده و آن را یک انتقام‌گیری سیاسی خوانده است. حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همیشه منتقد تحقیقات آقای مولر بوده و آن را یک انتقام‌گیری سیاسی خوانده است.

رابرت مولر بازرس ویژه درباره تبانی احتمالی روسیه و کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ به تحقیقات خود پایان داده است.

گزارش کار و نتیجه تحقیقات مولر به وزارت دادگستری آمریکا ارائه شده، جایی که ویلیام بار، دادستان کل کشور درباره نحوه انتشار این گزارش و یا انتقال اطلاعات آن به کنگره آمریکا تصمیم می‌گیرد.

آقای بار در نامه‌ای به کنگره آمریکا گفته است ممکن است بتواند نتایج مهم این گزارش را تا آخر این هفته (ظرف دو روز آینده) در اختیار کنگره بگذارد.

هیچ جزییاتی از گزارش آقای مولر منتشر نشده است.

آقای ترامپ و بسیاری از هم‌حزبی‌های او در میان جمهوری‌خواهان همواره منتقد سرسخت این تحقیقات بودند.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است: "گام بعدی در این موضوع بر عهده دادستان کل، ویلیام بار است و ما چشم انتظار تحولات در این زمینه هستیم. کاخ سفید نه این گزارش را دریافت کرده و نه از جزییات آن باخبر شده است."

رودی جولیانی و جی سکولو وکلای شخصی رییس جمهوری آمریکا نیز مواضعی مشابه را در بیانیه خود اعلام کرده‌اند و نوشته‌اند از تحویل این گزارش خوشحالند و به تصمیم آقای بار برای تعیین مسیر در این پرونده اعتماد دارند.

دادستان کل آمریکا در نامه‌ای به اعضای کمیته‌های قضایی سنا و مجلس تاکید کرده وزارت دادگستری در هیچ موردی از آقای مولر تقاضایی مبنی بر دست کشیدن از تحقیقات نکرده است.

ویلیام بار در این نامه نوشته به زودی با معاون خود رود روزنستاین و رابرت مولر تصمیم خواهد گرفت که چه اطلاعاتی از این گزارش باید در اختیار کنگره و یا افکار عمومی آمریکا قرار بگیرد.

دادستان کل آمریکا تاکید کرده که همچنان به "شفافیت هرچه بیشتر" پایبند است و نتیجه بازبینی گزارش را به زودی اعلام خواهد کرد."

آقای مولر در این تحقیقات از جمله به دنبال این بود که آیا دونالد ترامپ با اخراج جیمز کومی رییس سابق اف.بی.آی، پلیس فدرال آمریکا مرتکب جلوگیری از اجرای عدالت شده است یا نه.

رییس جمهوری آمریکا بارها اتهام تبانی و جلوگیری از اجرای عدالت را رد کرده است.

آقای ترامپ هیچ‌گاه با مصاحبه با اعضای تیم تحقیق در این 22 ماه موافقت نکرد اما وکلای او بعد از ماه‌ها مذاکره نهایتا پرسش‌های تیم تحقیق را کتبا جواب دادند.

اوایل ماه جاری میلادی مجلس نمایندگان با تصویب قاطع قطعنامه‌ای از وزارت دادگستری خواست کلیه گزارش آقای مولر را منتشر و علنی کند.

نانسی پلوسی رهبر مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا نیز در بیانیه‌ای خواستار شفافیت در انتشار گزارش و عدم دخالت کاخ سفید در این زمینه شده‌اند.

جزییات گزارش بازرس مولر هنوز مشخص نشده است اما از آنجا که دادستان کل کشور در نامه خود به کنگره گفته نه در موردی درخواست‌های مولر را رد کرده و نه کیفرخواست جدیدی در این زمینه در راه است احتمال می‌رود افشاگری منتهی به محاکمه بیشتری در این گزارش علیه کارزار رییس جمهوری نباشد.

از نظر حقوقی دادستان کل الزامی به انتشار علنی این گزارش ندارد و آنچه به کنگره می‌دهد نیز ممکن است درجاهایی سانسور شده باشد.