آخرین آمار قربانیان توفان جنوب آفریقا: بیش از چهارصد نفر

هنوز هزارا نفر منتظر کمک هستند حق نشر عکس Getty Images
Image caption هنوز هزاران نفر منتظر کمک هستند

سازمان ملل متحد گفته است که آمار نهایی کشته ها در اثر توفان ایدای که بیش از یک هفته پیش کشورهای جنوب شرقی آفریقا را در نوردید فقط زمانی معلوم خواهد شد که سیل عقب نشینی کرده باشد.

در موزامبیک مرگ حداقل ۴۱۷ نفر تایید شده است. به این ترتیب آمار کل کشته ها در موزامبیک، زیمباوه و مالاوی به ۷۰۰ نفر می رسد اما انتظار می رود این آمار افزایش یابد.

دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (او سی اچ ای) روز شنبه گفت که ساکنان نواحی اطراف دو رود بوزی و زامبزی با خطر طغیان مجدد روبرو هستند.

سباستیان رودز استمپا گفت: "باید تا زمان عقب نشینی سیل صبر کنیم تا آمار کامل کشته ها در موزامبیک را بدانیم."

سیل در این کشور هزاران نفر را به تله انداخت و بسیاری از مراکز کمک رسانی دولت موزامبیک تازه شروع به دریافت تدارکات غذایی کرده اند.

گفته می شود که حدود ۱.۷ میلیون نفر در سراسر جنوب آفریقا دستخوش توفان ایدای بوده اند. در آسیب دیده ترین نقاط بسیاری از خانه ها را آب برده و جاده ها ویران شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند کشور منطقه از جمله زیمباوه شاهد خسارات گسترده بودند

روز جمعه مواردی از ابتلا به وبا در بیرا در مرکز موزامبیک گزارش شد، شهری ۵۰۰ هزار نفری که توفان (سیکلون یا چرخند) با بادهایی به سرعت ۱۷۷ کیلومتر در ساعت در نزدیکی آن از اقیانوس هند وارد خشکی شد و بیشترین آسیب را وارد کرد.

فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر (آی اف آر سی) با اشاره به افزایش موارد مالاریا نسبت به خطر شیوع سایر بیماری ها هشدار داد.

امدادرسانان به تدریج درحال تحویل کمک ها هستند اما گفته می شود شرایط شدیدا دشوار باشد و بعضی از نواحی کاملا خارج از دسترس هستند و شمار هلی کوپترها هم بسیار محدود است.

گروه های کمک رسانی گفتند که موزامبیک بیشترین آسیب را دیده است به خصوص که رودهای جاری شده از کشورهای همسایه شاهد طغیان شدیدتری در آنجا بوده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه گمان می رود که تقریبا ۹۰ هزار نفر از مردم موزامبیک هم اکنون در سرپناه های موقتی پناه گرفته باشند، و هزاران نفر دیگر هنوز در میان سیل گرفتار باشند.

سلسو کوریا وزیر زمین و محیط زیست موزامبیک گفت: "ما شاهد یک فاجعه طبیعی بی سابقه هستیم.... متاسفانه هیچ کس در منطقه و در جهان نمی توانست فاجعه ای در این ابعاد را پیش بینی کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption چیمانیمانی در زیمباوه از نقاط به شدت آسیب دیده است
حق نشر عکس EPA
Image caption نگرانی از شیوع بیماری ها از جمله وبا وجود دارد