وزیر دارایی بریتانیا: استعفای تزرا می کمکی به بن‌بست برگزیت نخواهد کرد

ایران حق نشر عکس EPA
Image caption برخی اعضای حزب محافظه‌کار خواستار استعفای ترزا می هستند

فیلیپ هاموند، وزیر دارایی بریتانیا هشدار داده است که جایگزینی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به بن‌بست برگزیت کمکی نخواهد کرد.

او گفت تغییر خانم می، چهارماه پس از آنکه نمایندگان مجلس به او رای اعتماد دادند، "زیاده‌روی" خواهد بود.

برخی از وزیران در دولت خانم می تلویحا گفته‌اند که چون دو بار طرح خانم می درخصوص برگزیت در مجلس رد شد، وی باید به‌عنوان هزینه این شکست استعفا دهد.

ایان دانکن اسمیت رهبر پیشین حزب محافظه‌کار بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت رفتار وزیران کابینه علیه خانم می "منزجرکننده" است و افزود برخی از آنها باید استعفا دهند یا اخراج شوند.

همزمان نیکلا استورجن، وزیر اول اسکاتلند ،گفت خانم می عملا قدرتی ندارد و از مجلس خواست تا روند برگزیت را هفته آینده در دست بگیرند.

بیشتر بخوانید:

محافظه‌کاران ارشد به بی‌بی‌سی گفتند اگر خانم می قول دهد که از مقام خود کناره بگیرد، می‌تواند حمایت از توافق برای برگزیت را به دست آورد.

این نمایندگان گفتند اگر آنها بدانند که خانم می در مرحله بعدی مذاکرات با اتحادیه اروپا مسئولیتی نخواهد داشت، با اکراه از این توافق پشتیبانی خواهند کرد.

اما آقای هاموند گفت تغییر نخست‌وزیر کمکی نخواد کرد و مشکل، اشخاص نیستند.

دفنر نحست‌‌وزیری گزارشات مربوط به ترغیب خانم می برای استعفا را رد کرده است.

روزنامه‌ها ادعا کردند وزیران هیات دولت کودتایی علیه نخست‌وزیر طراحی کرده‌اند که سرپرستی جایگزین او کنند تا بعدا انتخاباتی برای تعییین رهبری حزب برگزار شود.

اما روایت‌های متفاوتی بین طرفداران برگزیت و جناح باقیمانده در هیات دولت از کسی که ترجیح می‌دهند جای خانم می را بگیرد، وجود دارد.