اسرائیل در واکنش به پرتاب راکت، حملات هوایی به غزه را آغاز کرد

دوشنبه شب انفجارهایی در سراسر نوار غزه روی داد حق نشر عکس AFP
Image caption دوشنبه شب انفجارهایی در سراسر نوار غزه روی داد

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که در واکنش به حمله راکتی به حومه تل‌آویو حملات هوایی به غزه را آغاز کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل گفت که دفتر رهبر سیاسی حماس و مقر اطلاعات نظامی این گروه از جمله نقاطی هستند که در پاسخ هدف گرفته است.

نیروهای امنیتی فلسطینی، رسانه ها و شاهدان عینی در غزه گفتند که سراسر نوار غزه دوشنبه عصر شاهد حملاتی بود.

تلویزیون الاقصا گزارش داد که دفتر اسماعیل هنیه رهبر سیاسی حماس در محله الرمال بمباران شد. معلوم نیست او در زمان حمله آنجا بود یا نه.

پیشتر اسرائیل اعلام کرده بود راکتی که از نوار غزه به منطقه‌ای مسکونی در مرکز اسرائیل پرتاب شده، هفت زخمی به جا گذاشته است.

این حمله راکتی ساعت پنج و بیست دقیقه بامداد دوشنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) منطقه‌ای در شمال شهر تل‌آویو را هدف قرار داد.

این هدف دورترین نقطه‌ در عمق خاک اسرائیل است که راکت‌های فلسطینیان از زمان جنگ غزه در سال ۲۰۱۴ تاکنون به آن برخورد کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل پیشتر گروه حماس که غزه را کنترل می کند به خاطر این حمله مقصر شناخت.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای اسرائیلی در مرز غزه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که به آمریکا سفر کرده، بعد از دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سفر خود را نیمه‌کاره می‌گذارد و به اسرائیل برمی‌گردد.

او در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "اسرائیل این را تحمل نخواهد کرد، من این را تحمل نخواهم کرد. اسرائیل با قوت به این تعرض گستاخانه پاسخ می دهد."

آقای ترامپ هم این حمله را به عنوان اقدامی "ملامت بار" محکوم کرد و گفت که آمریکا "حق کامل اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می شناسد."

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله از نوار غزه به تل آویو را بر عهده نگرفته است. خبرگزاری‌ها به نقل از مقام‌های حماس دست داشتن این گروه در حمله راکتی به اسرائیل را رد کرده‌اند.

حدود ده روز پیش هم دو راکت به سوی تل‌آویو پرتاب شد اما کسی در آن حمله کسی آسیبی ندید. ارتش اسرائیل با ده‌ها حمله هوایی به مناطقی در نوار غزه که چهار زخمی به جا گذاشت به آن حملات پاسخ داد.

جنبش حماس که کنترل نوار غزه را به دست دارد و همین طور مقام‌های ارتش اسرائیل چند روز بعد گفتند که آن حمله "به اشتباه" صورت گرفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بنابر گزارش‌ها حماس دست داشتن در حمله راکتی به اسرائیل را رد کرده است

ارتش اسرائیل می‌گوید راکتی که صبح دوشنبه پرتاب شده به خانه‌ای در شهرک میشمرا در ۲۰ کیلومتری شمال شرق تل‌آویو برخورد کرده و هفت عضو یک خانواده را زخمی کرده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از مقام‌های مسئول گزارش داده است که سه کودک - یک دختر ۱۲ ساله، یک پسر سه‌ساله و یک نوزاد شش ماهه - در میان زخمی‌ها هستند.

ویدیویی که ارتش اسرائیل در توییتر منتشر کرده خانه‌ای را نشان می‌دهد که به شدت آسیب دیده است.

یولاندا نل، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس، می‌گوید که حملات راکتی تنها دو هفته قبل از زمان برگزاری انتخابات اسرائیل تنش‌ در منطقه را به شدت افزایش داده است.

در این انتخابات آقای نتانیاهو رقابتی سخت با بنی گانتز، رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل، در پیش دارد.

پرونده‌های مربوط به فساد و ارتشا هم مشکلی دیگر بر سر راه بنیامین نتانیاهو در این انتخابات است.