گزارش مولر؛ حمله ترامپ به 'رفتار خائنانه' مخالفان

US President Donald Trump حق نشر عکس Reuters

در پی تبرئه دونالد ترامپ در گزارش بازرس ویژه وزارت دادگستری از تبانی با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ ، او می گوید مخالفانش که "رفتاری شرورانه و خائنانه" نشان دادند زیر نظر خواهند بود.

او در سخنانی در کاخ سفید گفت که هرگز هیچ رئیس جمهور دیگری نباید به دلیل یک "روایت کذب" موضوع تحقیق قرار گیرد.

او یک روز پس از آن صحبت می کرد که وزیر دادگستری آمریکا خلاصه ای از گزارش بازرس ویژه، رابرت مولر، را منتشر کرد.

این گزارش آقای ترامپ را از اتهام تبانی با روسیه برای پیروزی در انتخابات در مقابل هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها تبرئه می کند.

با این حال آقای مولر از تبرئه رئیس جمهور آمریکا در مورد اتهام کارشکنی در مسیر عدالت خودداری کرد.

ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا، که اخیر از سوی دونالد ترامپ منصوب شد، نتیجه گیری کرد که در ارتباط با موضوع کارشکنی در مسیر عدالت، شواهدی که پیگرد رئیس جمهور در دادگاه را لازم بیاورد وجود ندارد.

ترامپ چه گفت؟

آقای ترامپ در کاخ سفید میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بود که خبرنگاری درباره نتیجه گزارش مولر از او پرسید.

آقای ترامپ گفت: "آدم های زیادی هستند که کارهای خیلی خیلی شرورانه و بدی کرده اند. از نظر من این کارها خائنانه و بر علیه کشور بوده."

او افزود: "امیدوارم کسانی که چنین ضرری به کشور زده اند... مسلما این افراد زیر ذره بین خواهند رفت، مدت هاست که آنها را زیر نظر دارم."

"می خواهم بگویم چرا این افراد موضوع بررسی و تحقیق نبوده اند؟ آنها به کنگره دروغ گفتند - خیلی ها، می دانید چه کسانی را می گویم - کارهای خیلی شرورانه ای کرده اند."

با این حال رئیس جمهور آمریکا از کسی نام نبرد.

او افزود: "این یک روایت نادرست بود، چیز وحشتناکی بود، نباید هرگز اجازه دهیم برای رئیس جمهور دیگری اتفاق بیافتد، این را می توانم بگویم. با قوی ترین عبارات هم می گویم."

واکنش ها

لیندزی گراهام رئیس کمیته قضایی سنا روز دوشنبه استراتژی جمهوری خواهان را تشریح کرد و قول داد که "سر روی دیگر این داستان" (تحقیقات روسیه) را بگشاید.

این سناتور اهل کارولینای جنوبی که آخر هفته را در فلوریدا با دونالد ترامپ گذراند گفت که کمیته او در مورد "تحقیقات وزارت دادگستری" تحقیق خواهد کرد.

آقای گراهام گفت که استفاده "اف بی آی" از گزارش تهیه شده توسط کریستوفر استیل، جاسوس سابق بریتانیایی، که آقای ترامپ را بی اعتبار می کرد از جمله موضوعات مورد بررسی خواهد بود.

همزمان دمکرات ها در کنگره بر نکته ای در نامه روز یکشنبه وزیر دادگستری انگشت گذاشته اند که می گوید گزارش مولر آقای ترامپ را از اتهام کارشکنی در مسیر عدالت "تبرئه نمی کند".

جرولد ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که آقای بار را برای توضیحاتی فراخواهد خواند.

بیشتر بخوانید: