فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد

عبدالعزیز بوتفلیقه حق نشر عکس Alamy

احمد قاعد صلاح، فرمانده ارتش الجزایر در یک برنامه تلویزیونی خواهان برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور شده است.

فرمانده ارتش الجزایر روز سه‌شنبه ۲۶ مارس، در یک برنامه تلویزیونی خواستار عمل به ماده‌ای در قانون اساسی الجزایر شده که بر اساس آن اگر رئیس جمهوری توانایی ادامه کار نداشته باشد، از سمتش کنار گذاشته می شود.

این درخواست در پی هفته های تظاهرات در سراسر الجزایر در اعتراض به رئیس جمهور این کشور مطرح شده است.

اعتراضات زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر برای نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. انصراف او از کاندیدا شدن هم کمکی به فروکش کردن اعتراضات نداشت و معترضان خواستار برکناری او شدند.

آقای بوتفلیقه، بیست سال است که رئیس جمهور الجزایر است و در سال ۲۰۱۳ سکته کرده است. از آن زمان به ندرت درانظار عمومی دیده می‌شود و نزدیک به ۷ سال از آخرین سخنرانی عمومی او می‌گذرد.

او که برای انجام معالجات به سوئیس رفته بود، دو هفته پیش و در میان اعتراضات گسترده منتقدانش از سوئیس به الجزایر بازگشت..

آقای بوتفلیقه انتخابات ریاست جمهوری را، که برای ماه آینده میلادی برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق انداخته است.

"اخضر ابراهیمی" دیپلمات الجزایری که در حال حاضر نماینده سازمان ملل در امور سوریه است، مذاکرات برای آینده سیاسی الجزایر را هدایت می‌کند.

ده روز پیش تظاهراتی در الجزیره برپا شد که احتمالا بزرگترین تظاهرات الجزایر در ٢٨ سال گذشته بود. بسیاری از تظاهرکنندگان ابتدا در دانشگاه‌ها تجمع کرده بودند و بعد به خیابان‌ها سرازیر شدند.

پلیس با گاز اشک‌آور سعی کرد تظاهرکنندگان را که بدون خشونت می‌خواستند به سمت کاخ ریاست جمهوری بروند متفرق کند و گفته می‌شود ١٩٥ نفر را بازداشت کرد.

بسیاری از جوانان الجزایری به وضعیت بد اقتصادی معترضند و طبقه حاکمی را که بعد از استقلال از فرانسه در راس قدرت بوده به فساد مالی متهم می‌کنند.

حق نشر عکس AFP

انتصاب نخست وزیر جدید هم نتوانسته موج اعتراضات را مهار کند. نورالدین بدوی، نخست وزیر جدید الجزایر وعده داده که دولتش مدت کوتاهی در قدرت باشد و وعده داده که از تکنوکرات‌ها و جوانان در کابینه‌اش استفاده کند. اما مخالفان وعده‌های او را رد کرده‌اند.


رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال آفریقا در تحلیلی این اقدام فرمانده ارتش را اقدام نمادین قابل توجهی خواند.

او نوشته: "هنوز پرسش‌های زیادی درباره انگیزه های فرمانده کل ارتش الجزایر در این اقدام وجود دارد. در سال‌های اخیر دایره ای از افراد نظامی و سیاسی معتمد رئیس جمهوری در اطراف او بوده اند که حتی درهنگام غیبت او به دلیل بیماری به جای او صحبت می‌کردند.

احمد قاعد صلاح, یکی از وفادارترین ها به بوتفلقه و یکی از "ارکان" مرکزی قدرت در الجزایر محسوب می‌شود و چند روز پیش یک روزنامه خصوصی الجزایر در گزارشی نوشت که او هم باید همراه با رئیس جمهور برکنار شود.

شورای قانون اساسی باید این درخواست اخیر را بررسی کند و پس از آن این پارلمان الجزایر خواهد بود که می‌تواند سرنوشت سیاسی رئیس جمهور الجزایر را تعیین کند."

موضوعات مرتبط