ترامپ: 'حقه روسی بالاخره مرد'

آقای ترامپ در گردهمایی حامیانش در میشیگان سخنرانی کرد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ در گردهمایی حامیانش در میشیگان سخنرانی کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در اولین گردهمایی حامیانش پس از انتشار نتیجه گزارش بازرس مولر، یک بار دیگر ادعا کرد این گزارش او را "کاملا تبرئه" کرده است.

بر اساس نامه دادستان کل آمریکا به کنگره بازرس مولر در طول تحقیقات خود نشانه‌ای از تبانی روسیه و کارزار انتخاباتی آقای ترامپ پیدا نکرده اما در عین حال رییس جمهوری آمریکا را نیز از اتهام اخلال در اجرای عدالت تبرئه نکرده است.

آقای ترامپ در ۹۰ دقیقه سخنرانی گاهی با الفاظ رکیک و مثل اغلب اوقات بدون متن، این تحقیقات را به استهزاء کشید و به مخالفانش حمله کرد.

این گردهمایی با حضور حامیان آقای ترامپ و خبرنگاران در گرند رپیدز در ایالت میشیگان برگزار می‌شد.

رییس جمهوری آمریکا در این گردهمایی گفت: بعد از نزدیک به سه سال دروغ و تهمت حقه روسی بالاخره مرد. توهم تبانی تمام شد."

آقای ترامپ تحقیقات بازرس مولر را برنامه کسانی خواند که "در انتخابات باختند و می‌خواستند قدرت را قبضه کنند." او گفت این عده با "یک حقه پیچیده برای آمریکایی‎های بی‌گناه پاپوش دوختند."

روز یکشنبه ویلیام بار، دادستان کل آمریکا خلاصه ۴ صفحه‌ای از گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای بازرس مولر درباره تبانی احتمالی روسیه و کارزار انتخاباتی آقای ترامپ را منتشر کرد.

براساس این خلاصه گروه تحقیق آقای مولر شاهدی بر تبانی اعضای کارزار انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه پیدا نکردند.

این نتیجه برای آقای ترامپ که دو سال از ریاست جمهوری‌اش را زیر سایه سوءظن به تبانی با روسیه گذرانده پیروزی بزرگی است.

آقای ترامپ بعد از چند روز سکوت غیرمعمول بعد از انتشار نتیجه گزارش، نهایتا پنجشنبه شب در این گردهمایی حمله به مخالفان خود و حامیان این تحقیق را شدت بخشید.

رییس جمهوری آمریکا گفت مخالفانش "آدم‌هایی مریضند. باید پاسخگو باشند چون همه این‌ها دروغ بوده و آنها هم می‌دانستند که دروغ است."

چهره‌های ارشد حزب دموکرات خواستار انتشار کامل گزارش بازرس مولر شده‌اند و وعده داده‌اند بااکثریتی که در مجلس نمایندگان دارند به تحقیقات مجزای خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

باوجود پایان تحقیقات بازرس مولر، آقای ترامپ کماکان با بیش از ده تحقیق دیگر و شکایت حقوقی درباره فعالیت‌های تجاری، خانواده و نزدیکانش روبروست.

یکی از آنها این اتهام است که او به وکیل سابقش گفته به دو هنرپیشه فیلم‎های پورن حق‌السکوت پرداخت کند تا آنها در عوض رابطه جنسی‌شان با آقای ترامپ را علنی نکنند.

مایکل کوهن وکیل سابق آقای ترامپ در ماه دسامبر به سه سال زندان محکوم شد.

علیه شش نفر از مشاوران و دستیاران آقای ترامپ نیز در طول تحقیقات بازرس مولر اعلام جرم شده است.