انتخابات هند؛ فیسبوک صفحه‌های مرتبط با حزب کنگره را حذف کرد

فیسبوک حق نشر عکس Reuters

در حالی که ده روز به انتخابات مجلس هند باقی مانده، فیسبوک می‌گوید که بیش از ۶۰۰ صفحه مرتبط با حزب اصلی مخالف در کشور (حزب کنگره) را حذف کرده است.

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاستگذاری امنیت سایبری فیسبوک، گفت: "در حالی که افراد پشت این فعالیت‌ها تلاش می‌کنند که هویتشان را پنهان کنند، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این‌ها افرادی مرتبط با کمیسیون ارتباطات آی‌ان‌سی (حزب کنگره ملی هند) هستند."

به این ترتیب فیسبوک یک روز پس از این که مارک زاکربگ، رئیسش،از دولتمردان خواست تلاش بیشتری برای متوقف کردن اخبار جعلی بکنند، نشان داد که این مشکل را کاملا جدی گرفته است.

فیسبوک می‌گوید بررسی‌هایش منجر به یافتن حساب‌هایی شده که به گفته این شرکت رفتارهایی هماهنگ‌شده و غیرمعتبر داشته‌اند.

این اقدام فیسبوک البته برای حزب کنگره بد است و در عین حال به حزب اصلی رقیبش بی جی پی (بهاراتیا جاناتا) به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر، کمی دست بالا را می‌دهد.

آقای مودی می گوید که احزاب مخالف علیه وی فعالیتهایی می کنند و این اقدام فیسبوک می‌تواند به نفع این ادعای آقای مودی تمام شود.

فیسبوک همچنین گفته است بیش از صد صفحه و گروه مرتبط با ارتش پاکستان را حذف کرده است، هرچند که اعلام کرد این‌ها فعالیتی در هند نداشته‌اند.

در انتخابات مجلس نمایندگان مردم هند موسوم به لوک سبها، نامزدها برای ۵۴۳ صندلی رقابت می‌کنند و هر حزبی دست‌کم به ۲۷۲ کرسی احتیاج دارد تا اکثریت مجلس را بدست آورد.

در این دوره حدود ۹۰۰ میلیون نفر (۸۶ میلیون نفر بیش از انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴) می‌توانند رای بدهند که باید در یکی از ۹۳۰ هزار مرکز رای‌گیری، رای خود را به صندوق بیاندازند.

در تمامی این مراکز ماشین‌های الکترونیکی رای دادن وجود دارد و کل فرآیند انتخابات زیر نظر کمیسیون انتخابات هند برگزار می‌شود.

بخت اصلی پیروزی در انتخابات نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند است که در سال ۲۰۱۴ برنده انتخابات شد و حالا خودش و حزبش (بهاراتیا جاناتا ) به دنبال تکرار آن موفقیت هستند. جدی‌ترین رقیب او رائول گاندی رهبر قوی‌ترین حزب مخالف در مجلس است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از منتقدان انتخابات آتی را یک همه‌پرسی در مورد نارندرا مودی می‌دانند