انتخابات هند؛ واتس‌اپ برای کاربران هندی سیستم راستی‌آزمایی راه انداخت

واتس‌اپ حق نشر عکس Reuters

واتس‌اپ، شرکت خدمات پیغام‌رسانی تلفن‌های هوشمند سیستم جدیدی را برای مبارزه با اخبار جعلی در هند راه انداخته است. واتس‌اپ به کاربران هندی اجازه می‌دهد تا پیام‌هایشان را در یک مرکز راستی‌آزمایی ثبت کنند تا ببیند محتوای آن درست، غلط، گمراه‌کننده یا مورد مناقشه است.

واتس‌اپ می‌گوید که این سیستم جدید عکس‌ها، لینک‌های ویدئویی و پیغام‌ها را به زبان‌های انگلیسی، هندی و سه زبان بومی دیگر پوشش می‌دهد.

واتس‌اپ که متعلق به شرکت فیسبوک است پیش از این به دلیل شایعاتی که از طریق آن پخش شد، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

احزاب سیاسی هند اغلب از واتس‌اپ برای فرستادن پیغام‌هایی تقطیع شده برای گروه‌هایی ده‌ها هزار نفری که در این شبکه ایجاد کرده‌اند، استفاده می‌کنند.

دیروز (دوشنبه یک مارس/۱۲ فروردین) فیسبوک هم اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ صفحه مرتبط با حزب اصلی مخالف در کشور (حزب کنگره) را حذف کرده است.

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاستگذاری امنیت سایبری فیسبوک، گفت: "در حالی که افراد پشت این فعالیت‌ها تلاش می‌کنند که هویتشان را پنهان کنند، تحقیقات ما نشان می‌دهد که این‌ها افرادی مرتبط با کمیسیون ارتباطات آی‌ان‌سی (حزب کنگره ملی هند) هستند."

فیسبوک گفته بود بررسی‌هایش منجر به یافتن حساب‌هایی شده که به گفته این شرکت رفتارهایی هماهنگ‌شده و غیرمعتبر داشته‌اند.

در انتخابات مجلس نمایندگان مردم هند موسوم به لوک سبها، نامزدها برای ۵۴۳ صندلی رقابت می‌کنند و هر حزبی دست‌کم به ۲۷۲ کرسی احتیاج دارد تا اکثریت مجلس را بدست آورد.

در این دوره حدود ۹۰۰ میلیون نفر (۸۶ میلیون نفر بیش از انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴) می‌توانند رای بدهند که باید در یکی از ۹۳۰ هزار مرکز رای‌گیری، رای خود را به صندوق بیاندازند.

در تمامی این مراکز ماشین‌های الکترونیکی رای دادن وجود دارد و کل فرآیند انتخابات زیر نظر کمیسیون انتخابات هند برگزار می‌شود.

بخت اصلی پیروزی در انتخابات نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند است که در سال ۲۰۱۴ برنده انتخابات شد و حالا خودش و حزبش (بهاراتیا جاناتا ) به دنبال تکرار آن موفقیت هستند. جدی‌ترین رقیب او رائول گاندی رهبر قوی‌ترین حزب مخالف در مجلس است.

موضوعات مرتبط