اتحادیه اروپا و بریتانیا با تاخیر برگزیت تا آخر اکتبر موافقت کردند

Jean-Claude Juncker and Donald Tusk حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد توسک و ژان کلود یونکر در کنفرانس صبح پنجشنبه

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، می گوید بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر "تمدید انعطاف پذیر" برگزیت تا روز ۳۱ اکتبر توافق کرده اند.

آقای توسک بعد از گفت و گوهای پنج ساعته در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت "پیام او برای دوستان بریتانیایی" این است که "لطفا این فرصت را هدر ندهید."

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفت که هدف بریتانیا همچنان ترک اتحادیه اروپا در اسرع وقت است.

لئو وارادکار رئیس دولت ایرلند گفت که بریتانیا باید در ماه مه در انتخابات پارلمان اروپایی شرکت کند یا روز اول ژوئن بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کند. آقای وارادکار گفت که اتحادیه اروپا در اجلاس ماه ژوئن وضعیت را بررسی خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا پیشتر به رهبران اروپایی گفت می خواهد تاریخ خروج بریتانیا از روز جمعه ۱۲ آوریل به ۳۰ ژوئن عقب انداخته شود، البته با این گزینه که در صورت تصویب توافق برگزیت در پارلمان، خروج زودتر انجام شود.

آقای توسک در ساعت ۲:۱۵ صبح پنجشنبه به وقت محلی از جلسه گفتگوها بیرون آمد تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.

او گفت: "تصمیم در مورد مسیر حرکت کاملا به عهده بریتانیا خواهد بود؛ آنها همچنان می توانند توافق خروج را تصویب کنند، که در آن صورت تمدید منقضی خواهد شد."

او گفت که بریتانیا همچنین می تواند در استراتژی خود تجدید نظر کند مثلا "به کلی برگزیت را لغو کند."

او گفت که هرچند مهلت تازه برای بریتانیا "کمی کوتاه تر از انتظار اوست" اما هنوز فرصت کافی برای یافتن بهترین راه حل ممکن را فراهم می کند و خطاب به بریتانیا گفت: "لطفا آن را هدر ندهید."

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت: "احتمالا انتخابات اروپایی (برای تعیین نمایندگان پارلمان اروپا) در بریتانیا برگزار خواهد شد که ممکن است کمی عجیب باشد، اما مقررات مقررات است و ما باید قوانین اروپا را رعایت کنیم و بعد خواهیم دید که چه می شود."

خانم می سپس در ساعت ۲:۴۵ صبح با خبرنگاران صحبت کرد و گفت که اگر پارلمان توافق خروج را در سه هفته اول ماه مه تصویب کند، کشور مجبور به شرکت در انتخابات اروپا نخواهد بود.

اتحادیه اروپا در مورد طول دوره تمدید برای برگزیت دچار اختلاف نظر بود.

کاتیا ادلر خبرنگار بی بی سی می گوید امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه "برنده شده است" چون او سخت ترین موضع گیری را در جلسات روز چهارشنبه داشت.

این دومین بار است که خانم می برای گرفتن مهلت تمدید برای برگزیت به اتحادیه اروپا می رود.

حق نشر عکس AFP

او برای حدود یک ساعت در این جلسه صحبت کرد و بعد جلسه را ترک کرد تا سایر اعضا بتوانند در مورد درخواست او بحث کنند.

دونالد توسک پیش از این اجلاس گفت که "هیچ یک از طرفین نباید سرافکنده شوند" و ۲۷ کشور دیگر اتحادیه اروپا را به تمدید این مهلت تا یک سال تشویق کرد.

پایان برگزیت؟ شاید وقتی دیگر

بهرنگ تاج‌دین

بی‌بی‌سی، بروکسل

تصمیم اتحادیه اروپا برای تعویق ۷-۶ ماهه برگزیت احتمالاً هیچ‌کس را راضی نکرده است.

اکثر اعضای اتحادیه خواهان تعویق ۹ تا ۱۲ ماهه بودند و فرانسه خواهان تعویق سه ماهه.

در داخل بریتانیا مردم از به درازا کشیدن فرآیند برگزیت دل خوشی ندارند.

برای جدی‌ترین هواداران برگزیت، مخصوصاً در حزب حاکم محافظه‌کار، تعویق سه ماهه هم قابل قبول نبود، چه برسد به تعویق هفت‌ماهه و شرکت در انتخابات پارلمان اروپا. آن‌ها به هر دری خواهند زد تا ترزا می را با یک «معتقد واقعی» به برگزیت جایگزین کنند.

ولی شاید مهم‌ترین سؤال این است که این چند ماه آینده چگونه قرار است گره کور برگزیت را باز کند؟

ممکن است گفت‌وگوهای دو حزب اصلی به نتیجه‌ای برسد، شاید نخست‌وزیر یا حزب حاکم تغییر کنند، احتمالش هست که نمایندگان مجلس بریتانیا دست آخر تصمیم‌گیری را دوباره به مردم بسپارند، بعید هم نیست که بگومگوهای چند ماه اخیر برای چند ماه دیگر ادامه پیدا کنند؛ بدون رسیدن به توافق یا راه حلی.

برای خواندن پایان داستان برگزیت باید حداقل تا آخر جلد بعدی صبر کنیم.

اگر اتحادیه اروپا با تمدید این مهلت موافقت نمی کرد بریتانیا مجبور بود در ساعت ۲۳:۰۰ روز جمعه ۱۲ آوریل به وقت رسمی بریتانیا، بدون توافق از اتحادیه خارج شود.

اعضای پارلمان بریتانیا تاکنون چند بار موافقتنامه ای را که خانم می با سران اتحادیه اروپا امضا کرده و شرایط خروج را تعیین می کند رد کرده اند.

پارلمان همچنین علیه یک خروج بدون توافق رای داده است.

میشل بارنیر مذاکره کننده ارشد بریتانیا در امور برگزیت گفت که "تنها راه اطمینان از یک خروج منظم" این است که پارلمان توافق خروج را تصویب کند.

بیشتر بخوانید: