قتل خاشقجی: شانزده شهروند سعودی از ورود به آمریکا منع شدند

جمال خاشقجی حق نشر عکس POMED

وزارت خارجه آمریکا ۱۶ شهروند سعودی را به خاطر نقش آنها در قتل جمال خاشقجی، نویسنده روزنامه واشنگتن پست، از ورود به آمریکا منع کرده است.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای نوشت: "در مواردی که وزیر خارجه اطلاعات موثقی از مشارکت مقام های دولت های خارجی در فساد جدی یا نقض فاحش حقوق بشر داشته باشد، این افراد و اعضای درجه یک خانواده های آنها برای ورود به آمریکا واجد شرایط نخواهند بود."

آقای خاشقجی که مقیم آمریکا بود از منتقدان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به شمار می رفت. او روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید.

نام سعود القحطانی، از مشاوران محمد بن سلمان که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مظنون است در ترتیب دادن قتل آقای خاشقجی نقش داشته، در فهرست وزارت خارجه آمریکا به چشم می خورد.

وزارت خارجه آمریکا در ماه نوامبر القحطانی و شانزده نفر دیگر را براساس قانون "مگنیتسکی" در یک فهرست سیاه قرار داد.

نام شانزده نفر آنها در فهرستی که دوشنبه منتشر شد آمده است.

دولت ترامپ در پی قتل جمال خاشقجی از روابط با عربستان دفاع کرده و توضیح عربستان دایر بی اطلاعی ولیعهد این کشور از آن توطئه را پذیرفته است. این درحالی است که سازمان های اطلاعاتی آمریکا و سنای این کشور ولیعهد عربستان را مسئول نهایی مرگ روزنامه نگار منتقد سعودی دانسته است.

دولت عربستان یازده نفر را در ارتباط با قتل آقای خاشقجی تحت محاکمه قرار داده است.

با این حال به گفته اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل های فراقانونی، خودسرانه و صحرایی محاکمه آنها پشت درهای بسته در جریان بوده و اسامی متهمان و اتهامات آنها منتشر نشده است.

خانم کالامارد که تحقیقات سازمان ملل درباره این قتل را به عهده دارد خواستار محاکمه علنی متهمان شده است.

نتایج تحقیقات او قرار است در ماه ژوئن تحویل شورای حقوق بشر سازمان ملل داده شود.

بیشتر بخوانید: