آلمان برای فروش صادرات سلاح به عربستان و امارات 'مجوز صادر کرد'

مرکل و ملک سلمان حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبران آلمان و عربستان دو ماه پیش در نشست مشترک کشورهای اروپایی و عربی دیدار کردند

رسانه‌های آلمان گزارش می‌دهند که دولت این کشور برای ازسرگیری صادرات برخی تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی مجوزهای محدودی داده است.

آلمان حدود سه ماه پیش فروش سلاح به هر یک از طرف‌های درگیر در جنگ یمن را ممنوع اعلام کرد، تصمیمی که با استقبال شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد.

عربستان یکی از بزرگترین خریداران سلاح از آلمان بوده است.

گزارش شده که شورای امنیت آلمان به طور محرمانه، با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم و وزیران ارشد تصمیم گرفته است که در واکنش به اعتراض متحدان اروپایی‌اش، اجازه دهد فروش تسلیحاتی که به طور مشترک با این کشورها ساخته شده از سر گرفته شود.

در عین حال رسانه‌های آلمانی می‌گویند که محدودیت فروش سلاح‌هایی که منحصرا ساخت آلمان هستند دو هفته پیش تمدید شده و همچنان پابرجا است.

حزب چپ آلمان تصمیم دولت برای برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان را محکوم کرده است.

تصمیم آلمان برای ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان به دنبال رسوایی قتل جمال خاشقجی اعلام شد؛ منتقد سعودی که پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و تلاش حکومت عربستان برای لاپوشانی قتل او انتقادهای گسترده بین‌المللی را به دنبال داشت.

پس از قتل جمال خاشقجی، منتقدان حمایت قدرت‌های غربی از عربستان، فشار سیاسی زیادی برای تغییر رابطه با این کشور آوردند و از جمله انتقادها از مداخله نظامی عربستان و متحدانش در یمن بالا گرفت.