پاپ پیشین:‌ جنبش دهه ۶۰ مقصر سواستفاده جنسی در کلیسا است

بندیکت شانزدهم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ عالیرتبه‌ترین رهبر مذهبی کلیسای کاتولیک بود. حق نشر عکس Getty Images
Image caption بندیکت شانزدهم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ عالیرتبه‌ترین رهبر مذهبی کلیسای کاتولیک بود.

بندیکت شانزدهم، پاپ بازنشسته کاتولیک‌ به تازگی با انتشار نامه‌ای جنبش آزادسازی جنسی دهه ۶۰ میلادی را در سواستفاده جنسی کشیش‌ها مقصر دانسته است.

او گفته است تغییرات تاریخی و فرهنگی آن زمان باعث "از هم پاشیدگی اخلاقی" در مذهب کاتولیک، هم‌جنس‌گرایی و سواستفاده جنسی از کودکان شده است.

انتشار این نامه با موجی از انتقادها از سوی متخصصان الهیات مواجه شده که مدعی‌اند این اظهارات پاپ بندیکت "عمیقا بی‌اساس" است.

جاشوا مگ‌الوی متخصص واتیکان به وب‌سایت "نشنال کاتولیک ریپورتر" گفته است پاپ در این نامه به مشکلات ساختاری‌ای که ترویج پنهان‌کاری آزارهای جنسی شد اشاره‌ای نمی‌کند و نقش خود را به عنوان مقام ارشد نهاد قدرتمند دکترین واتیکان مطرح نمی‌کند.

بعضی از اتهام‌های مطرح شده درباره سواستفاده جنسی کشیش‌ها از کودکان به سال‌ها پیش از دهه شصت میلادی بازمی‌گردد که پاپ بندیکت عامل اصلی خوانده است.

جولی روبیو یک متخصص الهیات کاتولیک در حساب توییتر خود نامه پاپ بازنشسته را "عمیقا آزاردهنده" خوانده است.

پاپ بندیکت که در سال ۲۰۱۳ استعفا داد اولین پاپی است که در ۶۰۰ سال گذشته از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

مداخله‌ او در امور روحانی بعد از استعفا اقدام نادری است. او که زمانی عالی‌رتبه‌ترین مقام کلیسای کاتولیک بوده خود متهم است که در حفاظت از کودکان قصور کرده و مانع تحقیقات در زمینه سوءاستفاده جنسی در کلیسا شده است. هر چند که این اتهام را رد می‌کند.

به گفته پاپ پیشین تنها راه‌حل این مشکل "اطاعت و عشق به عیسی مسیح" است.

او در تحلیل خود از جنجال سواستفاده جنسی که کلیسای کاتولیک را تکان داد، رویکرد الهیاتی و تاریخی بیشتری نسبت به پاپ فرانسیس دارد.

پاپ کنونی در نشستی که در ماه فوریه گذشته برگزار شد خواست، خواهان اقدامات بنیادین برای حل بحران سواستفاده جنسی در کلیسا شد و گفت نباید فقط به یک "محکومیت ساده" بسنده کنیم.

نامه او درباره این موضوع، در پنج هزار و ۵۰۰ کلمه در نشریه کلرزبلات که یک نشریه آلمانی‌زبان مذهب کاتولیک است منتشر شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاپ فرنسیس در ماه فوریه در اجلاسی برای حمایت از کودکان در کلیسای کاتولیک شرکت کرد.

"آزار جنسی کودکان مجاز بود"

پاپ بندیکت در نامه خود دهه ۶۰ را زمانی توصیف کرده است که "استانداردهای رایج پیشین درباره روابط جنسی از اساس فروریخت."

اوادعا کرده است پخش فیلم‌های جنسی، تصاویر عریان و نحوه پوشش در آن دوران" باعث "فروپاشی ذهنی و خشونت" شده است.

به گفته او در زمان انقلاب جنسی "الهیات اخلاقی کاتولیک فروپاشید و کلیسا در مقابل چنین تغییراتی در جامعه بی‌دفاع ماند." به نوشته او انقلاب جنسی باعث شد تجاوز جنسی به کودکان مجاز و مناسب تشخیص داده شود. "

انقلاب جنسی"باعث رواج محافل همجنس‌گرایانه"

بخش دیگری از نامه پاپ پیشین کلیسای کاتولیک درباره این موضوع است که چطور این دوره تاریخی بر "مفهوم اخلاق مسیحی" تاثیر گذاشت و آن را متزلزل کرد.

به طور مشخص اسقف‌ها در برخی موسسات آموزشی کاتولیک سعی کردند مذهب کاتولیک را مدرن و امروزی نشان بدهند و انقلاب جنسی باعث شکل‌گیری محافل هم‌جنسگرایی در مدارس علوم دینی شد.

او ادعا کرده است یک اسقف به دانش‌آموزانش فیلم‌های پورنوگرافیک نشان داده است تا آنها را در مقابل رفتارهای ضددین مقاوم کند.

او نوشته است تا جایی که من به خاطر دارم موضوع تجاوز جنسی به کودکان تا نیمه دوم دهه ۸۰ تبدیل به یک موضوع حاد نشد.

"جامعه بدون خدا معیارهایش را از دست می‌دهد"

پاپ پیشین کاتولیک‌ها در انتهای نامه خود نتیجه گرفته است که راه حل این معضل، بازگشت به ایمان است. او می‌نویسد علت افزایش میل به تجاوز جنسی به کودکان غیبت خدا است."

او نوشته است در "جامعه‌ خدا مرده، آزادی به بن‌بست می‌رسد و تنها راه حل بازگشت به سوی خدا است."

در نهایت پاپ بندیکت از جانشین خود پاپ فرانسیس به خاطر اقداماتش برای "زنده نگه داشتن نور خدا" تقدیر کرده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بندیکت شانزدهم در سال ۲۰۱۳ به دلیل بیماری استعفا داد.

پاپ فرانسیس در نامه‌ای که سال ۲۰۱۸ منتشر شد نوشت "کلیسا وظیفه خود را برای مقابله با سواستفاده جنسی از کودکان درست و به موقع انجام نداده و به کودکان بی‌توجهی کرده است". او نوشت: "ما آنها را به حال خود رها کردیم."