'بانو مکبث بالکان' در سن ۷۶ سالگی درگذشت

  • 14 آوریل 2019 - 25 فروردین 1398
Mirjana Markovic, the widow of late Serbian strongman Slobodan Milosevic, during a parliament session in Belgrade in 2001. حق نشر عکس Getty Images

میرا مارکوویچ، بیوه اسلوبودان میلوسویچ رئیس جمهور سابق یوگسلاوی، در سن ۷۶ سالگی در روسیه درگذشته است.

میلوتین مرکونیچ از دوستان نزدیک خانوادگی میلوسویچ این موضوع را در گفتگو با بی بی سی تایید کرد.

خانم مارکوویچ که به "بانو مکبث بالکان" شهرت داشت یک چهره مهم سیاسی در جریان فروپاشی یوگوسلاوی در دهه ۱۹۹۰ بود.

او یکی از مورد اعتمادترین و با نفوذترین مشاوران شوهرش پیش از دستگیری آقای میلوسویچ در سال ۲۰۰۱ بود. خانم مارکوویچ دو سال بعد به روسیه گریخت.

آقای میلوسویچ در سال ۲۰۰۶ درگذشت زمانی که در هلند از سوی دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل تحت محاکمه بود. او به خاطر داشتن نقشی کلیدی در جنگ های دهه ۹۰ که بالکان را از هم گسیخت به نسل کشی و سایر جنایات جنگی متهم بود.

این دو برای چهار دهه با هم زندگی کردند و تا زمان استرداد آقای میلوسویچ جدایی ناپذیر بودند.

خانم مارکوویچ علاوه بر داشتن نفوذ سیاسی به خاطر نزدیکی به رهبر یوگسلاوی، همچنین دارای یک حزب سیاسی به نام "چپ متحد یوگسلاوی" (جی یو ال) بود که نئوکمونیستی به حساب می آمد.

او پیش از ملاقات با آقای میلوسویچ کودکی سختی را گذرانده بود. مادرش به عنوان یک چریک در سال ۱۹۴۲ توسط نازی ها دستگیر و بعد از آزادی اعدام شد.

ظاهرا او تحت شکنجه اسراری را فاش کرد و براساس یک روایت پس از آزادی به دستور پدرش - پدربزرگ خانم مارکوویچ - به جرم خیانت اعدام شد.

خانم مارکوویچ در سال ۲۰۰۳ به صربستان گریخت و آنجا به سوءاستفاده از قدرت، قاچاق سیگار و ترور سیاسی متهم شد. او از آنجا به روسیه رفت.

او و اسلوبودان میلوسویچ در نوجوانی عاشق هم شدند و در سال ۱۹۶۵ ازدواج کردند.

کسانی که آن دو را می شناختند می گویند که آنچه آنها را به هم پیوند می داد سرگذشتی آمیخته به تراژدی بود. پدر و مادر آقای میلوسویچ هر دو خودکشی کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط