مخالفان خواستار دستگیری و محاکمه همه حاکمان سابق سودان شدند

اعتراضات در سودان همچنان ادامه دارد حق نشر عکس EPA
Image caption اعتراضات در سودان همچنان ادامه دارد

گروهی که بزرگترین تظاهرات‌ها و اعتراضات چهار ماه اخیر سودان را رهبری کرده‌ است، به بی‌بی‌سی گفته است که آنان خواهان برکناری کامل همه "حاکمان سابق" دوران حکومت خودکامه عمرالبشیر هستند.

حکومت عمرالبشیر هفته گذشته و پس از سی سال توسط ارتش این کشور سرنگون گردید.

امجد فرید، رییس اتحادیه‌های حرفه‌ای سودان، گفت که تمامی مقامات و مسئولان رژیم گذشته این کشور باید در دادگاه محاکمه شوند.

آقای فرید همچنین اظهار داشت که گروهی که وی از طرف آن صحبت می‌کند، دولت نظامی سودان که در حال حاضر قدرت را به دست گرفته، قبول نداشته و خواهان جایگزینی آنان با شورای و کابینه غیرنظامی هستند.

بر اساس تازه‌ترین گزارشها در حال حاضر معترضان همچنان در مقابل مرکز فرماندهی ارتش سودان تحصن کرده‌اند.

روز گذشته (یکشنبه ۱۴ آوریل/۲۵ فروردین)، دولت نظامی انتقالی سودان اعلام کرد که برخی از اعضای دولت قبلی این کشور را دستگیر کرده و قول داده است اقدامی در جهت متفرق کردن تظاهرکنندگان انجام ندهد.

یک سخنگوی ارتش همچنین مخالفان را ترغیب کرد نخست وزیر مورد نظر خود را انتخاب کنند و قول داد اراده آنها را به اجرا بگذارد.

ماه‌ها تظاهرات در سودان به برکناری و بازداشت عمر البشیر رهبر این کشور در روز پنجشنبه منجر شد.

تظاهرکنندگان قول داده اند تا زمان انتقال قدرت به غیرنظامیان در خیابان‌ها بمانند و همچنان تحصنی در مقابل وزارت دفاع در پایتخت این کشور، خارطوم، در جریان است.

حق نشر عکس AFP

بیشتر بخوانید:

شورای نظامی چه گفت؟

سرهنگ شمس الدین شانتو سخنگوی این شورا روز یکشنبه در کنفرانسی خبری گفت که شورای نظامی "آماده نصب" هر دولتی است که احزاب مخالف بر سر آن به توافق برسند.

او در اشاره به مخالفان گفت: "ما نخست وزیر انتخاب نمی کنیم. آنها او را انتخاب خواهند کرد."

او همچنین گفت که ارتش اقدامی در جهت متفرق کردن تحصن کنندگان انجام نخواهد داد اما از آنها خواست "اجازه دهند زندگی عادی از سر گرفته شود" و به طور غیرقانونی جاده ها را مسدود نکنند.

او افزود: "هیچ گونه اعتراض مسلحانه تحمل نخواهد شد."

شورای نظامی در این روز همچنین روسای ارتش و پلیس و رئیس سازمان قدرتمند اطلاعات و امنیت را عوض کرد. همچنین کمیته هایی برای مبارزه با فساد و تحقیق درباره حزب حاکم سابق تشکیل شد.

از دیگر گام های تازه این شورا رفع سانسور و محدودیت بر فعالیت رسانه ها بود.

موضوعات مرتبط