رئیس جمهور اکوادور: آسانژ از سفارت برای جاسوسی استفاده می‌کرد

جولیان آسانژ حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویر جولیان آسانژ پس از بازداشت در ساختمان سفارت اکوادور در لندن و در حال انتقال به زندان

لنین مورنو،‌رئیس جمهوری اکوادور به روزنامه گاردین گفته است که جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس از ساختمان سفارت اکوادور در لندن به عنوان "مرکزی برای جاسوسی" استفاده می‌کرده است.

رئیس جمهوری اکوادور همچنین تاکید کرد که هیچ کشور دیگری در تصمیم‌گیری برای لغو پناهندگی آقای آسانژ دخالت نداشته است و این تصمیم بعد از آنچه که او نقض مقررات به وسیله آسانژ نامید، گرفته شده است.

آقای مورنو به روزنامه گاردین گفت که دولت قبلی اکوادور برای آقای آسانژ امکاناتی در سفارتخانه فراهم کرده بود که به کمک آنها "در امور کشورهای دیگر دخالت می‌کرد."

وکیل جولیان آسانژ، دولت اکوادور را به طرح "اتهامات ظالمانه" علیه موکلش متهم کرد.

جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس صبح روز پنجشنبه ۱۱ آوریل (‌۲۲ فروردین) در داخل سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد. دولت اکوادور پناهندگی سیاسی او را لغو کرد و از پلیس بریتانیا خواست تا به داخل سفارت رفته و آقای آسانژ را خارج کند.

پیشتر هم مقامات اکوادور گفته بودند که تصمیم این کشور برای پایان دادن به پناهندگی جولیان آسانژ در سفارتش در لندن را پس از بررسی‌های طولانی و "بدتر شدن رفتارهای آسانژ و اخلاق نامناسب وی و دخالت و جاسوسی از کشورهای دیگر" گرفته است.

لنین مورنو، که در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری اکوادور انتخاب شد می‌گوید که تصمیم به پایان دادن به اقامت هفت ساله آسانژ در سفارت را پس از آن گرفتند که "تلاش‌های او برای بی ثبات کردن کشورهای دیگر، باعث سرزنش و انتقاد از اکوادور می‌شود، چرا که ما یک کشور مقتدر هستیم که به سیاست‌های کشورهای دیگر احترام می‌گذاریم."

او افزود: "ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که از خانه ما، خانه ای که درهایش را باز کرده، به عنوان مرکزی برای جاسوسی استفاده شود."

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption از سمت راست: هایکه هانزل و سویم داگدلن، دو نماینده چپ‌گرای پارلمان آلمان و آنا میراندا پاز، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا در مقابل زندانی در لندن که جولیان آسانژ در آن زندانی است در مقابل دوربین خبرنگاران خواهان آزادی او شدند

صبح امروز، دوشنبه ۱۵ آوریل، ۲۶ فروردین هایکه هانزل و سویم داگدلن، دو نماینده چپ‎گرای پارلمان آلمان و آنا میراندا پاز، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا در مقابل زندانی در لندن که جولیان آسانژ در آن زندانی است، در مقابل دوربین خبرنگاران خواهان آزادی او شدند.

این سه تن از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند که به آسانژ پناهندگی بدهند و مانع استرداد او به آمریکا شوند.

خانم داگدلن، که عضو حزب چپ آلمان است به خبرنگاران گفت که اتحادیه اروپا باید برای جلوگیری از آزار و اذیت این روزنامه نگار و ناشر سیاسی باید "اقدام کند."

'اتهامات ظالمانه'

رئیس جمهور اکوادور هم اتهامات مطرح شده از سویماریا پائولا رومو، وزیر کشور اکوادور را درباره رعایت نکردن بهداشت به وسیله آقای آسانژ در تکرار کرد.

پیش‌تر ماریا پائولا رومو، وزیر کشور اکوادور مشکلاتی مانند حمام نرفتن و عدم رعایت مسائل بهداشتی از طرف آقای آسانژ در زمان اقامتش در سفارت اکوادور را مطرح کرده بود.

جنیفر رابینسون، وکیل آقای آسانژ، روز یکشنبه در شبکه خبری اسکای نیوز همه این اتهامات را رد کرد.

او گفت: "اول باید بگویم که در چند روز گذشته، اکوادور یک سری اتهامات ظالمانه علیه آسانژ مطرح کرده تا کار غیرقانونی و باورنکردنی اش را که اجازه داده پلیس بریتانیا وارد سفارت شده، توجیه کند."

او افزود که اتفاقات این هفته ثابت کرد که نگرانی آسانژ از تهدید استرداد به آمریکا، نگرانی به جایی است.

از سوی دیگر آمریکا به اتهام توطئه، درخواست استرداد جولیان آسانژ را کرده است و اکنون دولت بریتانیا باید درباره استرداد او به آمریکا تصمیم بگیرد.

آقای آسانژ به دلیل درز اطلاعاتی که چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ در اختیار سایت ویکی لیکس گذاشت، در آمریکا به توطئه برای دسترسی به اطلاعات کامپیوتری محرمانه متهم شده است.

موضوعات مرتبط