دومین روز 'شورش علیه انقراض' در لندن؛ بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت شدند

تظاهرات لندن حق نشر عکس DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/GETTY IMAGES
Image caption پلیس لندن حدود صد و سیزده نفر را روی پل واترلو بازداشت کرد

بیش از صد و بیست تن از فعالان معترض به سیاست‌های دولتی درباره تغییرات اقلیمی به دلیل بستن خیابان‌ها در مرکز لندن و به اتهام برهم زدن نظم عمومی پایتخت بازداشت شدند.

اعتراض‌های گروه "شورش علیه انقراض" که از روز گذشته در لندن آغاز شده بود، امروز (سه‌شنبه ۱۶ آوریل) برای دومین روز ادامه یافت. هواداران این گروه شب گذشته را در چادرهایی گذراندند که وسط خیابان در مناطق مرکزی مارل‌آرچ، پل واترلو، میدان پارلمان و چهارراه آکسفورد زده بودند.

پلیس از آنها خواسته که تظاهرات خود را به یک منطقه محدود کنند تا از گسترش بی‌نظمی و ایجاد ترافیک جلوگیری کند.

پلیس لندن اعلام کرده بود که تا ساعت ۶ بامداد سه‌شنبه ۱۱۳ نفر از تجمع‌کنندگان را بازداشت کرده است.

بیشتر بازداشت‌شدگان متهم به برهم زدن نظم عمومی هستند اما پنج نفر از آنها به اتهام حمله به دفتر مرکزی شرکت نفتی شل در منطقه واترلو و شکستن در شیشه‌ای آن بازداشت شدند.

این گروه که سال گذشته تشکیل شده سه درخواست اصلی دارد: از دولت بریتانیا می‌خواهد که درباره تغییرات آب و هوایی حقیقت را بگوید؛ تا سال ۲۰۲۵ ضایعات سوخت‌های کربنی را به صفر برساند و یک گروه از شهروندان نیز بر این فرآیند نظارت کند.

حق نشر عکس DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Image caption هواداران گروه "شورش علیه انقراض" شب گذشته را در خیابان‌های ماربل‌آرچ، پل واترلو، میدان پارلمان و چهارراه آکسفورد در مرکز لندن گذراندند
Image caption گروهی از معترضان یک کامیون بزرگ را روی پل واترلو قراردادند و شب را زیر آن سپری کردند تا پلیس نتواند کامیون را جا به جا کند
حق نشر عکس Tayfun Salci/Anadolu Agency/Getty Images
Image caption در اولین ساعات بامداد سه‌شنبه، پلیس شروع به تخلیه پل واترلو کرد. اما تخمین زده می‌شود که حدود صدها فعال محیط زیست همچنان در این منطقه هستند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption شعارهای و گرافیتی‌های بر جا مانده روی پل واترلو لندن
حق نشر عکس PA
Image caption پلیس از تجمع‌کنندگان خواست که در محله ماربل آرچ لندن جمع شوند

بسیاری از افرادی که از دیروز قصد تردد در مناطق مرکزی لندن داشتند، از ترافیک ایجاد شده شکایت داشتند و گروهی هم "خرابکاری" و بر هم زدن نظم را محکوم کردند.

شرکت اتوبوسرانی لندن درباره تغییر مسیر اتوبوس‌های خیابان‌های مرکزی لندن هشدار داده است.

یک کاربر توییتر نوشته: "من با آزادی بیان موافقم اما اگر نتوانم سر کار بروم این برای من دردسر خواهد شد."

حق نشر عکس DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Image caption معترضان با قرار دادن یک قایق صورتی در وسط چهارراه پرتردد آکسفورد در مرکز لندن مانع عبور خودروها شدند
حق نشر عکس DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Image caption خیابان آکسفورد در مرکز لندن؛ طرفداران محیط زیست شب را در خیابان‌های مرکز لندن خوابیدند

روز دوشنبه اعضای کمپین "شورش علیه انقراض" قایقی را در یکی از چهارراه‌های مرکز شهر لندن قرار دادند و تمام خیابان‌های منتهی به این بخش مرکزی را مسدود کردند و عده‌ای هم با حمله به دفتر مرکزی شرکت نفتی شل در منطقه واترلو، درِ شیشه‌ای آن را شکستند.

در دومین روز این تجمع اعتراضی سخنرانی‌هایی در میدان پارلمان درباره سیاست بریتانیا در قبال تغییرات اقلیمی انجام شد.

برنامه‌ریزان این تظاهرات می‌گویند که این اعتراض‌ها در ۸۰ شهر در ۳۳ کشور برگزار شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس می‌گوید بر اساس قانون مقابله با برهم زدن نظم عمومی می‌تواند افرادی را که حاضر به کنار رفتن از وسط خیابان نیستند بازداشت کند

مقامات دولتی می‌گویند که این تجمع نشان‌دهنده "اشتیاق مردم" برای مقابله با تغییرات اقلیمی و "محافظت از کره زمین برای نسل‌های آینده است."

وزارت تجارت، انرژی و صنایع بریتانیا اعلام کرده است که این کشور از سال ۱۹۹۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا ۴۴ درصد کاهش داده است.

سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید: "ما از کارشناسان مستقل محیط زیست دعوت کرده‌ایم تا به کمک توصیه‌های آنها به هدفمان که رساندن میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به صفر است، دست یابیم. "

او همچنین از اجرای طرح‌هایی برای استفاده از خودروهایی با سوخت سالم‌تر و کاهش قابل توجه آلودگی هوا از طریق اجرای سیاست‌های هوای پاک خبر داده است.

دولت بریتانیا می‌کوشد تا در ۱۰ سال آینده خودروهای دیزلی را از جاده‌های پایتخت حذف کند. خودروهای دیزلی عامل اصلی آلودگی هوای لندن هستند که در بعضی نقاط چندین برابر حد مجاز آلودگی هوا در اتحادیه اروپاست.