انتخابات شهرداری استانبول بعد از پیروزی مخالفان دوباره برگزار می‌شود

هواداران اکرم امام اغلو پس از اعلام تصمیم تازه تجمع کردند حق نشر عکس EPA
Image caption هواداران اکرم امام اغلو پس از اعلام تصمیم تازه تجمع کردند

کمیسیون انتخابات ترکیه دستور برگزاری مجدد انتخابات محلی در استانبول را داده است که پس از پیروزی غافلگیرکننده مخالفان در ماه مارس است.

حزب عدالت و توسعه که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رهبر آن است، پیروزی حزب جمهوری خلق ترکیه (ج ه پ) را با اشاره به "نقض مقررات و فساد" زیر سوال برده بود. آن پیروزی با اختلاف اندک به دست آمده بود.

اونورسال آدی‌گوزل، معاون دبیر حزب جمهوری خواه خلق، گفت این تصمیم نشان می دهد که "پیروزی علیه حزب عدالت و توسعه غیرقانونی است."

بنابه گزارش ها این رای گیری قرار است روز ۲۳ ژوئن در استانبول برگزار شود.

آقای آدی‌گوزل در توییتی نوشت: "نظامی که اراده مردم را با یک فرمان نقض می کند و قانون را نادیده می گیرد نه دمکراتیک است، نه مشروع. بلکه دیکتاتوری محض است."

رجب اوزیل نماینده عدالت و توسعه در کمیسیون گفت که علت تصمیم این است که بعضی مقام های انتخاباتی کارمندان دولت نبودند و بعضی از برگه های نتایج امضا نشده بود.

اکرم امام اغلو، نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، رسما در ماه آوریل به عنوان شهردار ترکیه تایید شده بود.

او در نطقی که به طور زنده از شبکه های اجتماعی پخش می شد تصمیم کمیسیون انتخاباتی را محکوم کرد و گفت که تحت نفوذ حزب حاکم قرار دارد.

او در میان جمعیت هوادارانش گفت: "ما هرگز بر سر اصول خود سازش نمی کنیم. این کشور متشکل از ۸۲ میلیون میهن‌دوست است که تا آخرین لحظه ... برای دمکراسی خواهند جنگید."

یک گروه حامی آقای امام اغلو خواستار خویشتن داری شد: "اجازه دهیم کنار هم بایستیم، آرامش خود را حفظ کنیم... ما پیروز خواهیم شد، دوباره پیروز خواهیم شد."

انتخابات شهرداری ها روز ۳۱ مارس برگزار شد و در خلال سیر نزولی اقتصاد ترکیه رفراندومی در مورد عملکرد آقای اردوغان تلقی می شد.

حق نشر عکس AFP/Getty

هرچند که حزب عدالت و توسعه هدایت ائتلافی را به عهده داشت که برنده ۵۱ درصد آرا در سراسر کشور شد، حزب سوسیالیست سکولار جمهوری خواه خلق مدعی پیروزی در آنکارا، ازمیر و استانبول شد - شهری که آقای اردوغان زمانی شهردارش بود.

عزم اردوغان برای بازپس گیری استانبول

مارک لوئن، خبرنگار بی بی سی در ترکیه

آقای اردوغان هرگز قصد نداشت به راحتی از کنار شکست در استانبول بگذرد. او اغلب گفته که "هرکسی استانبول را ببرد، ترکیه را می برد." او مصمم است کنترل نیروگاه اقتصادی ترکیه را به دست گیرد.

اما استراتژی او پرمخاطره است. ارزش لیر ترکیه - که در یک سال اخیر بیش از ۳۰ درصد افت کرده - بار دیگر کاهش داشته. اقتصادی که دچار رکود است به سختی می تواند تحمل بلاتکلیفی بیشتر را داشته باشد. اصلا همین ناملایمات اقتصادی بود که شکست آقای اردوغان در استانبول را رقم زد.

به علاوه حمایت افکار عمومی از اکرم امام اغلو که ماه پیش رسما شهردار استانبول شد به سرعت درحال افزایش است. دایره تماس او از پایگاهش فراتر رفته و به راحتی در پست تازه جا افتاده است. انتخابات مجدد می تواند به پیروزی بزرگتر او منجر شود، هرچند بسیاری از هوادارانش نگران تقلب علیه او هستند.

حزب عدالت و توسعه هم دچار شکافی عمیق در این زمینه است. وفاداران سرسخت اردوغان معتقدند که انتخابات به سرقت رفته. اما بخش های دیگر حزب شکست را قبول دارند و می گویند که رد نتایج میخ دیگری برای تابوت بقایای دمکراسی در ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

حزب اردوغان به نتایج انتخابات در استانبول اعتراض می‌کند

انتخابات ترکیه: اردوغان؛ استانبول و آغاز یک پایان؟

نامزد مخالف اردوغان شهردار استانبول شد

ترکیه وارد رکود اقتصادی شد

انتخابات ترکیه، کاندیدای مخالفان: اردوغان باید شکست نامزد حزبش را بپذیرد

تجمع گسترده مخالفان اردوغان در استانبول