سفر مایک پمپئو به عراق در پی 'تشدید تحرکات ایران'

حق نشر عکس AFP
Image caption مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در عراق

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در پی سفر غیرمنتظره خود به بغداد اعلام کرده که درباره امنیت نیروهای آمریکایی در این کشور و وضعیت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به طور جداگانه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، گفتگو کرده است.

مایک پمپئو شبانه و تحت تدابیر امنیتی شدید به عراق سفر کرد. او پس از ترک عراق به خبرنگاران همراه خود گفت که هدف از این سفر مطلع کردن مقامات ارشد عراق از "جریان تهدیدات افزایش یافته است که ما دیده ایم."

وزیر امور خارجه آمریکا درباره تهدیدات نظامی منتسب به حکومت ایران جزئیاتی بیان نکرد اما گفت واشنگتن درباره "حمله قریب الوقوع" نیروهای تحت امر ایران "اطلاعات مشخصی" داشته است.

او گفت آمریکا از حاکمیت ملی عراق حمایت می کند و افزود: "ما نمی خواهیم کسی در امور داخلی آنها دخالت کند، به خصوص با حمله به کشورهای دیگر در عراق."

به گفته آقای پمپئو، نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق پذیرفته اند که مسوولیت کشور خود در تامین امنیت نیروها و مراکز آمریکایی را جدی تلقی می کنند.

کاخ سفید یکشنبه گذشته اعلام کرد که در واکنش به "تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران" ناوگروه "یواس‌اس آبراهام لینکلن" و یک یگان بمب افکن را به خلیج فارس فرستاده است.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز سه شنبه (هفت مه/۱۷ اردیبهشت) به خبرگزاری رویترز گفت که یگان بمب افکن اعزامی، شامل بمب افکن استراتژیک بوئینگ بی-۵۲ نیز می شود.

رویترز به نقل از منابع ناشناس خود گزارش داد که چهار فروند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ قرار است که به منطقه خلیج فارس فرستاده شوند.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption به گزارش سی‌ان‌ان اقدام ایران در انتقال تعدادی موشک به خلیج فارس باعث تصمیم به تقویت حضور نظام ایالات متحده در منطقه شده است

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، وزارت دفاع آمریکا گفته است که اقدام ایران در جابجایی مقادیری موشک کوتاه برد با قایق به خلیج فارس عامل اعزام نیروی تازه به این منطقه بوده است. در روزهای اخیر، برخی منابع آمریکایی گفته بودند که وجود تهدیداتی علیه منافع آمریکا در منطقه عامل تقویت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس بوده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به تقویت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس گفته است: "اگر ایالات متحده و نوچه‌هایش احساس ناامنی دارند، به دلیل این است که مردم منطقه از آنها بیزارند. متهم کردن ایران، این وضعیت را تغییر نخواهد داد."

بنا بر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای ظریف افزود: "ما مقاومت می‌کنیم اما به دنبال جنگ نیستیم. باورمان این است که رئیس جمهور ترامپ خواهان جنگ نیست اما کسانی وجود دارند که برای جنگ فشار می‌آورند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس K.SCHULTZ
Image caption یک سخنگوی پنتاگون می گوید بمب افکن های استراتژیک بی ۵۲ - نماد قدرت هوایی آمریکا - هم به منطقه اعزام می شوند

مایک پمپئو سه شنبه سفرش به آلمان را نیمه تمام گذاشت و عازم یک "نقطه نامعلوم" شد. مقامات آمریکایی اعلام کردند که او به خاطر مسائل مهم دیگر مجبور شد که برنامه دیدارش با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را لغو کند.

خبر سفر مایک پمپئو به عراق در حالی اعلام شد که تنش بین ایران و آمریکا افزایش پیدا کرده است. دولت ایران می گوید قصد دارد روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت) در نامه‌ای به کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای (برجام) تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در قبال این توافق را اعلام کند.

مایک پومپئو پیشتر هم گفته بود که ایالات متحده که شاهد افزایش تحرکات ایران در منطقه بوده‌اند و اعزام ناوگروه آبراهام لینکلن به خلیج فارس به همین دلیل است.

او تاکید کرد که هر حمله‌ای به منافع آمریکا در منطقه را از چشم ایران می‌بیند و افزود حتی اگر گروه‌هایی مانند حزب‌الله (لبنان) یا حوثی‌ها (یمن) چنین اعمالی انجام دهند آمریکا، ایران را مقصر می‌داند.

پاتریک شاناهان، وزیر موقت دفاع آمریکا، هم روز دوشنبه در توییتی نوشت که اعزام این ناوهواپیمابر و گروهی از بمب افکن ها به ناحیه تحت مسئولیت سنتکام که "من دیروز تایید کردم، جابجایی خردمندانه نیروها در واکنش به نشانه های قطعی تهدیدی از سوی نیروهای رژیم ایران است."

او افزود: "ما از رژیم ایران می خواهیم به همه تحریک ها پایان دهد. ما رژیم ایران را مسئول هر گونه حمله ای به نیروهای آمریکایی یا منافع آمریکا می دانیم."