اسرائیل از مرگ ۸ کرکس در اثر مسمومیت در بلندی‌های جولان خبر داد

حق نشر عکس Israel Nature and Parks Authority
Image caption کرکس های مسموم شده در منطقه تحت اشغال بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل و سوریه

مقامات اسرائیلی از مرگ هشت کرکس از نوع کرکس کله سفید گریفن در منطقه بلندی‌های جولان خبر دادند. علت مرگ این پرندگان مسمومیت اعلام شده است.

اداره طبیعت و پارک‌های اسرائیل (INPA) می‌گوید که اجساد این پرندگان روز جمعه دهم ماه مه، ۲۰ اردیبهشت، پیدا شده است.

مشخص نیست که چه نوع سمی باعث مرگ پرندگان شده است و چه کسی یا کسانی این اقدام را انجام داده است. تحقیقات در این باره در جریان است.

مقامات اداره طبیعت و پارک‌های اسرائیل سعی داشتند که با پرورش این نوع کرکس‌ها تعداد آنها را که به شدت رو به کاهش بوده است، افزایش دهند. فقط ۲۰ پرنده از این نوع کرکس‌ها، در این منطقه بوده است.

به گفته مقامات محیط زیست اسرائیل، این حادثه در فصل تخم گذاشتن کرکس‌ها اتفاق افتاده است و احتمالا تخم‌های پرندگان و یا جوجه هایشان هم نمی‌توانند جان سالم به در ببرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دو کرکس دیگر و همچنین یک روباه و دو شغال هم در حالی که دچار مسمومیت شده بودند، پیدا شده اند که به کلینیک مخصوص حیات وحش منتقل شدند.

شبکه خبری اسرائیلی والا، انگشت اتهام را به سوی مزرعه‌داران و دامداران نشانه گرفته، چون این پرندگان شکاری تهدیدی برای گله های آنها هستند.

بلندی‌های جولان که در مرز سوریه و اسرائیل قرار دارد، زیستگاه انواع مختلف حیات وحش از جمله انواع پرندگان شکاری است.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی با چند کشور عرب، بخش های وسیعی از بلندی‌های جولان را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ میلادی آن را به خاک خود ضمیمه کرد، تصمیمی که سازمان ملل متحد و آمریکا به رسمیت نشناخته اند.

با گذشت نیم قرن از اشغال جولان، مردم محلی آن که اکثرا دروزی هستند، هویت سوری خود را حفظ و عمدتا از پذیرش شهروندی اسرائیل خودداری کرده اند. هزاران شهروند اسرائیل هم در جولان - که به خاطر خاک حاصل‌خیز و محصولات کشاورزی مرغوب خود شهرت دارد - زندگی می کنند.