سریلانکا؛ افزایش تدابیر امنیتی در پی حملات به مسلمانان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس اعلام کرده است که حداقل ۶۰ نفر از جمله رهبر یک گروه بودایی تندرو را در ارتباط با حملات روز دوشنبه دستگیر کرده است

در پی بروز خشونت هایی علیه جامعه مسلمانان سریلانکا، دولت برای دومین شب پیاپی در سراسر این کشور محدودیت آمد و رفت اعلام کرده است.

در حملات دوشنبه (۱۳ مه) مردم مهاجم به تعدادی از مساجد و مغازهای مسلمان سریلانکا، یک مرد مسلمان به ضرب چاقو کشته شد.

این حملات حدود سه هفته پس از بمبگذاری های مرگبار عید پاک در چند کلیسا و هتل لوکس در کلمبو، پایتخت، رخ داده است. آن بمبگذاری های اسلامگرایان تندرو حداقل ۲۵۳ نفر کشته برجای گذاشت.

پلیس اعلام کرده است که حداقل ۶۰ نفر از جمله رهبر یک گروه بودایی تندرو را در ارتباط با حملات دوشنبه دستگیر کرده است.

هم زمان، سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای خواهان آرامش طرفین و "رد نفرت" شده است.

بنا بر دستور مقامات، محدودیت آمد و رفت از ساعت ۹ شب به وقت محلی اعمال می شود. مقررات امنیتی در استان "شمالی-غربی" سریلانکا که شاهد بیشترین خشونت ها بوده شدیدتر اعمال شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از مساجد آسیب دیده در حملات اخیر سریلانکا

در جریان آشوب ها در این ناحیه واقع در شمال کلمبو، پایتخت، پلیس برای متفرق کردن مهاجمان در چند شهر اقدام به تیراندازی هوایی کرده است.

پیشتر، دولت سریلانکا از مردم خواسته بود که شمشیر، قمه و سلاح‌های سرد غیرضروری خود را تحویل پلیس بدهند. ماموران پلیس در جستجوها و یورش‌های خود پس از حملات ۲۱ آوریل تاکنون صدها قبضه سلاح کشف و ضبط کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به علت اهمال و قصور نیروهای امنیتی در پیشگیری از این حملات مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری با انتقادات شدید روبروست

اخبار مرتبط:

تحقیقات مرتبط با حملات عید پاک همچنان ادامه دارد و پلیس حداقل ۲۵ نفر را بازداشت کرده است.

مقام های سریلانکا مسئولیت اجرایی آن حملات را به عهده دو گروه اسلامگرای افراطی گمنام - جماعت ملی توحید و جماعت امت ابراهیم - می‌گذارند اما می گویند این دو گروه با گروه های خارجی مانند داعش مرتبط بوده‌اند.

رئیس جمهوری سریلانکا گفته هم اکنون نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ۷ کشور برای ریشه یابی این حملات با سریلانکا همکاری می‌کنند. آمریکا هم به علت کشته شدن چند شهروند این کشور در جریان این حملات، چند افسر اف‌بی‌آی را به سریلانکا اعزام کرده است.

موضوعات مرتبط