ارتش سودان و معترضان بر سر سه سال دوره انتقالی به توافق رسیدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروهی از اعضای شورای نظامی - شورای نظامی تشکیل دولت انتقالی با مشارکت غیرنظامیان را اعلام کرده است

ارتش سودان و معترضان بر سر تشکیل دولت انتقالی به توافق رسیدند.

شورای نظامی سودان که قدرت را در این کشور در دست دارد گفته است که مذاکرات با مخالفان به نتیجه رسیده و دو طرف توافق کرده‌اند که به مدت سه سال یک دولت انتقالی با مشارکت نظامیان و غیرنظامیان حکومت را در دست داشته باشد و زمینه انتقال به دموکراسی و سپردن امور به دولت منتخب مردم را فراهم آورد.

در پی چند ماه تظاهرات اعتراضی، در روز ۱۱ آوریل ارتش سودان برکناری عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق را پس از نزدیک به سی سال زمامداری اعلام کرد و گفت که یک شورای نظامی زمام امور را در دست گرفته است. روز گذشته، دادستانی سودان گفت که رئیس جمهوری سابق در ارتباط با کشته شدن چند نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی به مشارکت در قتل متهم شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

در پی اعلام تشکیل شورای نظامی، گروه‌های مخالف با ادامه تظاهرات و تحصن خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند و بین ائتلاف برای آزادی و تغییر، متشکل از گروه‌های مخالف، و شورای نظامی مذاکراتی در جریان بوده است.

عمر بشیر به مشارکت در قتل معترضان متهم شد

تحولات سودان؛ توافق برای تشکیل شورای مشترک نظامیان و مخالفان

بحران سودان؛ 'ارتش، عمر البشیر را سرنگون کرد'

اعضای دولت سابق سودان 'بازداشت شدند'

تظاهرات سودان؛ امام جماعت خارطوم مجبور به فرار شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تعدادی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر - توافق این ائتلاف با ارتش زمینه تشکیل شورای جدید حکومتی را فراهم کرده است

سخنگوی شورای نظامی به رسانه‌ها گفته است که براساس توافق به دست آمده، دوره انتقالی سه سال به طول خواهد انجامید و در این مدت، یک شورای حکومتی متشکل از نظامیان و غیر نظامیان اداره امور را در دست خواهد داشت. وی گفت که مذاکرات برای تعیین ترکیب این نهاد بین شورای نظامی و ائتلاف برای آزادی و تغییر ادامه دارد و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مذاکرات به زودی اعلام شود.

این عضو شورای نظامی گفت که "ما متعهد می‌شویم که ظرف ۲۴ ساعت ترتیباتی اتخاذ کنیم که آمال و انتظارات مردم برای آزادی را برآورده کند." به گفته این مقام نظامی، اولین وظیفه شورای حکومتی جدید این است که ظرف شش ماه اول روند حصول توافق صلح با شورشیان در مناطق درگیری شامل دارفور، نیل آبی و کوردوفان را تکمیل کند.

در دوره زمامداری عمر البشیر ساکنان این مناطق به دلایل مختلف از جمله تحمیل قوانین اسلامی و محدودیت آزادی فرهنگی و تبعیض قومی دست به شورش زدند که درجریان آن هزاران نفر کشته شدند. علاوه بر ارتش سودان، گروه‌های شبه نظامی تحت امر حکومت نیز در این جنگ‌ها دخیل بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادامه تحصن و اعتراض مخالفان سرانجام باعث شد ارتش سودان با حضور مخالفان در دولت موافقت کند

گفته می شود که نظامیان نخست خواستار یک دوره دو ساله انتقالی و مخالفان خواستار یک دوره چهارساله بودند. در حال حاضر، قدرت حکومتی در دست شورای نظامی است و در ادامه مذاکرات، باید ترکیب شورای حکومتی جدید تعیین شود. نظامیان خواستار آن هستند که شورای حکومتی تحت رهبری ارتش باشد و این ترتیبات را برای استقرار امنیت لازم می‌دانند اما مخالفان گفته‌اند که اکثریت اعضای آن را باید غیرنظامیان تشکیل دهند.

در حال حاضر، تحصن مخالفان در برابر مرکز فرماندهی نیروهای مسلح سودان ادامه دارد و آنان گفته‌اند که تا رسیدن به نتیجه نهایی، در همین محل باقی خواهند ماند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عمر البشیر پس از سی سال سرانجام برکنار شد و قرار دست به اتهام مشارکت در قتل تحت پیگرد قرار بگیرد

روز گذشته، به سوی تحصن‌کنندگان تیراندازی شد که در نتیجه آن سه غیرنظامی و یک سرگرد ارتش کشته و تعدادی زخمی شدند. مخالفان گفته‌اند که شبه‌نظامیان و لباس شخصی‌های طرفدار رژیم سابق به منظور ایجاد اختلاف و بر هم زدن روند مذاکرات سیاسی دست به این اقدام زدند. آنان در عین حال ارتش را به خاطر کوتاهی در حفاظت از معترضان مسئول دانستند و خواستار توضیحات شدند.

عمر البشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد. در سال‌های بعد، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی متعددی در سودان برگزار شد که در تمامی آنها، عمر البشیر و نامزدهای مورد تایید او به قدرت رسیدند.

در طول زمامداری عمر البشیر، سودان درگیر جنگ داخلی از جمله در سودان جنوبی و دارفور بود که هزاران کشته و زیان‌های مالی گسترده‌ای در پی داشت. جنگ در جنوب سرانجام با جدایی بخشی از خاک سودان و تشکیل کشور مستقل سودان جنوبی خاتمه یافت.

در سال ۲۰۰۸، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی عمر البشیر را به ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی در جنگ دارفور متهم و حکم بین‌المللی بازداشت او را صادر کرد.

موضوعات مرتبط