سنای ایالتی آلاباما سقط جنین را مگر در موارد 'بسیار استثنایی' ممنوع کرد

  • 15 مهٔ 2019 - 25 اردیبهشت 1398
حق نشر عکس getty/The Washington Post
Image caption سنای آلاباما با اکثریت قابل توجه آراء به ممنوعیت سقط جنین در این ایالت رای داد

سنای ایالتی آلاباما در آمریکا طرحی را تصویب کرده که شامل سختگیرانه‌ترین شرایط برای سقط جنین است.

این طرح که جهت امضا برای فرماندار ایالتی ارسال شده، تقریبا به منزله ممنوعیت کامل سقط جنین مگر در موارد استثنایی است و برای پزشکانی که این قانون را نقض کنند، مجازات‌های سنگین تا ۹۹ سال حبس را پیش‌بینی کرده است.

سنای ایالت آلاباما که نمایندگان محافظه‌کار از حزب جمهوریخواه د در آن اکثریت قابل توجهی دارند با ۲۵ رای موافق در برابر ۶ رای مخالف این طرح را تصویب کرد. پیشتر، مجلس نمایندگان ایالتی این طرح را تصویب کرده بود.

براساس این مصوبه، سقط جنین تنها در شرایطی مجاز است که ادامه حاملگی "خطر جدی را متوجه مادر کند" یا جنین دچار نابهنجاری جسمی باشد که ادامه حیات او را ناممکن سازد.

نمایندگان دموکرات سنای آلاباما اصلاحیه‌ای را بر این طرح پیشنهاد کردند که در آن قربانیان تجاوز به عنف و زنای محارم از شمول قانون مستثنی می‌شدند و اجازه سقط جنین را می‌یافتند اما این اصلاحیه هم با ۲۱ رای در برابر ۱۱ رای رد شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان سقط جنین در آلاباما بر "حق حیات" جنین تاکید دارند

کی آیوی، فرماندار ایالتی که از حزب جمهوریخواه است شش روز فرصت دارد که این مصوبه را امضا و به قانون تبدیل کند. در صورت قانونی شدن این مصوبه، اجرای آن از شش ماه دیگر آغاز خواهد شد.

خانم آیوی در مورد این مصوبه موضع خاصی اتخاذ نکرده اما از منتقدان آزادی سقط جنین بوده است.

مدیر اجرایی اتحادیه حقوق مدنی آمریکا شعبه ایالت آلاباما گفته است که این نهاد در نظر دارد در همکاری با سازمان‌های دیگر مدافع حقوق مدنی و حقوق زنان برای جلوگیری از اجرایی شدن این قانون در مراجع قضایی اقدام کند.

این طرح در حالی تصویب شده است که براساس تصمیم دادگاه عالی، سقط جنین در تمامی ایالات آمریکا مجاز است و هر ایالتی دست کم یک درمانگاه تخصصی برای این منظور تاسیس کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران آزادی حق انتخاب زنان بر قانونی ماندن سقط جنین تاکید دارند

استعفای نماینده کنگره آمریکا بر سر افشای 'دو رویی' درباره سقط جنین

پیروزی طرفداران سقط جنین در همه‌پرسی جمهوری ایرلند

سنای آرژانتین قانونی کردن سقط جنین را رد کرد

دادگاه عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ رای داد که طبق یکی از اصول قانون اساسی این کشور که دولت را از دخالت در امور خصوصی و ورود به حریم شخصی شهروندان منع می‌کند، زنان از حق ادامه یا قطع حاملگی، به عنوان جنبه‌ای از حقوق شخصی برخوردارند.

گفته می‌شود روزانه سه هزار مورد سقط جنین در آمریکا انجام می‌شود.

رای قانون اساسی به معنی شناسایی حق سقط جنین در ایالت‌های آمریکا بوده است اما در عین حال، تعدادی از ایالت‌ها ممنوعیت یا محدودیت سقط جنین را از قوانین خود حذف نکرده‌اند و تنها به دلیل رای دادگاه عالی از اجرای آن خودداری می‌ورزند . به این ترتیب، در صورتی که در آینده، رای دادگاه عالی تغییر یابد، این قوانین بار دیگر به اجرا گذاشته خواهند شد.

تهیه کنندگان مصوبه کنگره ایالت آلاباما گفته‌اند که هدف اصلی آنان، به چالش کشیدن رای سال ۱۹۷۳ دادگاه عالی و تلاش برای لغو آن است.

حمایت و مخالفت با آزادی سقط جنین از جمله موارد اختلاف بین گروه‌های سنتگرا و مذهبی از یک سو، و تشکل‌های مدافع حقوق مدنی و حق زنان از سوی دیگر بوده است. در حالی که مدافعان حقوق زنان معتقندند که حق زنان برای سقط جنین بخشی از حقوق و آزادی های مدنی آنان است، مخالفان سقط جنین بر "حق حیات" جنین تاکید دارند و برخی از آنان آن را"حقی خدادادی" می‌دانند.

موضوعات مرتبط