عربستان: حملات اخیر امنیت اقتصاد و عرضه جهانی نفت را هدف گرفته است

حق نشر عکس EPA
Image caption نفتکش المرزوقه که روز یکشنبه هدف انفجار عوامل ناشناس قرار گرفت

عربستان گفته است که حمله به دو نفتکش و یک خط لوله نفت این کشور در صدد آسیب به امنیت عرضه جهانی نفت و سلامت اقتصاد جهان است.

روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه)، دولت عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای در اشاره به "خرابکاری" در دو نفتکش این کشور و حمله به یک خط لوله انتقال نفت گفت که "هیئت دولت بر این باور است که این اقدامات تروریستی و خرابکارانه فقط مملکت سعودی را هدف قرار نگرفته بلکه هدف آن به خطر انداختن امنیت عرضه جهانی نفت و اقتصاد جهانی است."

این بیانیه در پایان جلسه هیئت دولت صادر شد که با حضور ملک سلمان، پادشاه سعودی، در شهر جده تشکیل شده بود.

روز یکشنبه در چهار کشتی نفتکش که دو فروند از آنها به عربستان سعودی تعلق داشتند، انفجارهایی روی داد و به آنها خساراتی وارد کرد. روز گذشته نیز دو ایستگاه پمپاژ نفت در مسیر خطل لوله شرق به غرب عربستان هدف حمله پهپادهای حامل بمب قرار گرفت. در پی این حمله، انتقال نفت از این خط لوله برای مدتی متوقف شد.

در مورد عوامل انفجار در نفتکش‌های سعودی گزارشی در دست نیست اما شبه‌نظامیان حوثی در یمن، که از حمایت ایران برخوردارند، مسئولیت حمله به خط لوله انتقال نفت عربستان را برعهده گرفته‌اند.

امارات: عملیات خرابکارانه در آبهای ساحلی تلفاتی نداشت

هشدار ترامپ به ایران در پی 'عملیات خرابکارانه' در آب‌های امارات

ظریف: درباره عملیات خرابکارانه پیش‌بینی کرده بودم

استقرار چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ آمریکا در قطر

خط لوله شرق به غرب عربستان با هدف کاهش صادرات نفت این کشور به عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز احداث شده است. این خط لوله ظرفیت انتقال پنج میلیون بشکه نفت در روز را دارد. شبه نظامیان حوثی در یمن مسئولیت حمله پهپادی روز گذشته به این خط لوله را بر عهده گرفتند.

به گفته منابع سعودی، انفجار در دو نفتکش المرزوقه و امجد که در آب های دریای عمان و نزدیک سواحل امارات متحده عربی روی داد به این دو کشتی خسارت عمده وارد کرد اما باعث ورود نفت یا سوخت به آب‌ دریا نشد. علاوه بر دو کشتی سعودی، در یک نفتکش نروژی و یک نفتکش متعلق به امارات انفجارهای مشابهی روی داد.

مقامات امارات و عربستان این انفجارها را ناشی از اقدامات تروریستی دانسته‌اند اما در مورد عوامل این اقدام توضیحی نداده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امارات گزارش کرده است که کارشناسانی از سه کشور آمریکا، فرانسه و نروژ در تحقیقات پیرامون این حادثه با کارشناسان امارات و عربستان همکاری دارند.

انفجارهای روز یکشنبه و حمله روز گذشته در حالی گزارش شده که واکنش اخیر ایران به تشدید تحریم نفتی و مالی آمریکا و هشدار ایالات متحده در مورد حمله به منافع این کشور توسط ایران یا "نیروهای نیابتی" جمهوری اسلامی باعث افزایش تنش در منطقه شده است. آمریکا هشدار داده است که حکومت ایران را مسئول به مخاطره افتادن منافع منطقه‌ای خود توسط نیروهای نیابتی می‌داند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در گزارش‌هایی در روز چهارشنبه، پیام‌هایی را به نقل از دولت‌ها و مقامات چند کشور از جمله لیبی، افغانستان، یمن، سودان، بحرین و لبنان و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس منتشر کرد که در آنها حمله به خط لوله نفتی تقبیح شده است.

تحریم ایالات متحده علیه صادرات نفت ایران با خودداری ایالات متحده از تمدید معافیت هشت کشور وارد کننده از اوایل ماه جاری شدت بیشتری گرفته و صادرات نفتی را که محل اصلی تامین نیاز ارزی جمهوری اسلامی است به مخاطره انداخته است. چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عراق برای جبران هرگونه کمبود ناشی از تحریم نفتی ایران ابراز آمادگی کرده‌اند.

از زمان انقلاب اسلامی در ایران، روابط بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی پرتنش بوده است. در سال‌های اخیر اختلاف دو طرف بر سر تحولات سیاسی در لبنان، عراق و بحرین و جنگ داخلی در سوریه و یمن شدت گرفته است. در پی حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران که در جریان اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در آن کشور روی داد، ریاض روابط خود را تهران در دی ۱۳۹۴ قطع کرد.