حوثی‌ها: حمله به خط لوله سعودی ربطی به ایران نداشت

حوثی‌ها حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران حامی نیروهای حوثی است اما می‌گوید نمی‌تواند به آنها سلاح بدهد

یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی در یمن، می‌گوید حمله سه‌شنبه آنها به خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان سعودی ارتباطی به ایران نداشته است.

محمدعلی الحوثی به بی‌بی‌سی گفت نیروهای حوثی چهار سال است که علیه ائتلاف به رهبری عربستان می‌جنگند، و جنگ آنها به نیابت از ایران نیست.

او گفت ایران هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌ برای حمله نیروهای حوثی به خط لوله عربستان نداشته است: "ما عوامل ایران نیستیم اگر بودیم با شما صحبت نمی کردیم، تنها چیزی که ما می خواهیم این است که جلوی خشونت ها گرفته شود. اگر به تهاجمات و محاصره حوثی ها پایان داده شود ما هم در مقابل حملات راکتی خودمان را متوقف می کنیم، ما خودمان در این باره تصمیم می گیریم."

آقای حوثی تصور این را که ایران بتواند به طور قاچاقی موشک به یمن برساند، مایه تمسخر دانست و گفت حتی یک تکه نان هم نمی‌تواند از محاصره ائتلاف سعودی بگذرد. او گفت حمله به خط لوله عربستان با پهپادی انجام شد که خود نیروهای حوثی در یمن ساختند.

نیروهای حوثی روز سه‌شنبه اعلام کردند که با استفاده از چند پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده‌اند. وزارت انرژی عربستان هم حمله به خط لوله نفت این کشور را تایید کرد.

جاناتان کوهن نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه در واکنش به حمله حوثی ها گفت: "حوثی ها باید به حملات پهپادی علیه شهروندان یمن و همسایگان این کشور پایان دهند و ایران هم باید ارسال سلاح برای حوثی ها جهت انجام چنین حملاتی را متوقف کند."

او اضافه کرد که نقض تحریم تسلیحاتی یمن از سوی ایران نه فقط قطعنامه های شورا را زیر پا می گذارد بلکه باعث به درازا کشیدن جنگ می شود.

پیش از آن منابع سعودی و اماراتی از "خرابکاری" علیه چهار کشتی باری و نفتکش در بندر فجیره امارات که دو عدد آنها متعلق به عربستان سعودی بود خبر دادند، جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده اما تحقیقات درباره آن جریان دارد.

عربستان اعلام کرد که انتقال نفت از خط لوله مورد حمله را متوقف می‌کند.

این خط لوله، که ۱۲۰۰ کیلومتر طول آن است، می‌تواند روزانه پنج میلیون بشکه نفت را از مناطق نفت‌خیز در شرق عربستان، به بندری در غرب عربستان و در کرانه دریای سرخ منتقل کند.

خط لوله شرق به غرب به عربستان این امکان را می‌دهد که مسیری به جز تنگه هرمز را برای انتقال نفت خود استفاده کند.

چندی پیش سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت: "ما قصد بستن تنگه هرمز را نداریم، مگر اینکه اقدامات دشمنان به جایی برسد که مجبور شویم و چاره‌ای جز این وجود نداشته باشد."

تلاش های آتش‌بس

حمله حوثی ها به خط لوله نفت عربستان درحالی انجام می شود که سازمان ملل برای اجرای یک توافق اتش بس در یمن می کوشد.

نیروهای حوثی اخیرا عقب نشینی از سه بندر مهم را در راستای توافق استکهلم که در ماه دسامبر امضا شده بود شروع کرده اند.

اما مارتین گریفیت فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن به شورای امنیت گفت که علیرغم این دستاورد، این کشور با خطر بازگشت به جنگی تمام عیار روبروست.

او گفت: "علیرغم اهمیت چند روز گذشته، یمن همچنان در یک تقاطع مهم میان جنگ و صلح به سرمی برد. اگر آتش بس در حدیده عمدتا مراعات شده، تشدید مناقشه در سایر بخش های کشور همچنان یک زنگ خطر است و نشان می دهد که دستاوردهایی که به سختی حاصل شده در معرض خطر زایل شدن قرار دارد."