شورش زندانیان در تاجیکستان بیش از ۳۰ کشته برجا گذاشت

داعش حق نشر عکس AFP
Image caption چند سال پیش دادگاه عالی تاجیکستان داعش را سازمانی افراط‌گرا و تروریستی شناخت (عکس آرشیوی)

در پی شورش در زندانی در شهر وحدت، واقع در ۱۰ کیلومتری پایتخت تاجیکستان ۳۲ نفر، از جمله ۲۴ عضو زندانی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کُشته شده‌اند.

به گفته مقامات تاجیکستان رهبر این گروه شورشی، پسر زندانی گلمراد حلیمف، فرمانده سابق پلیس ویژه تاجیکستان بوده است. گلمراد حلیمف چهار سال پیش به داعش پیوسته بود. پسر ۱۸ ساله او را دو سال پیش به اتهام قصد پیوستن به داعش به ده سال زندان محکوم کرده بودند.

اداره زندانهای تاجیکستان، یک نهاد وابسته به وزارت دادگستری تاجیکستان با انتشار خبری رسمی، نوشته است که این شورش از طرف یک گروه زندانیانی که برای ارتکاب جنایات مربوط به تروریسم محکوم شده‌اند، با هدف ایجاد بی‌نظمی و فرار از زندان راه انداخته شده است.

در این بیانیه بهروز گلمراد، پسر گلمراد حلیمف، فرمانده سابق پلیس ویژه تاجیکستان و سه زندانی دیگر رهبران شورش شب گذشته و اعضای داعش معرفی شده‌اند. از سه تن دیگر فخر‌الدین گلاف، محمد‌الله شریفف‌ و روح‌الله حسنف نام برده می‌شود.

گلمراد حلیمف ۴۴ ساله که سال ۲۰۱۵ به داعش پیوسته بود، از چهره‌های کلیدی گروه دولت اسلامی بوده و حتی دو سال پیش آمریکا برای ارایه اطّلاعات مربوط به محل بودویاش وی ۳ میلیون دلار پاداش وعده کرده بود. مقامات تاجیک امروز رسماً اعلام کرده‌اند که آقای حلیمف در سوریه کُشته شده است.

مقامات تاجیکستان می‌گویند، از حدود دو هزار شهروند این کشور که در سوریه، عراق و افغانستان به گروههای تندرو، مثل داعش پیوسته‌اند، ۳۰۰ نفرشان به تاجیکستان بازگردانده شده و عده‌ای هم عفو شده‌اند.

با این همه، معلوم نیست که حالا چه تعداد از شهروندان تاجیکستان به جرم همکاری با داعش در زندانهای این کشور به سر می‌برند.

بر اساس اطّلاعات اداره زندانهای تاجیکستان، چهار رهبر شورش شب گذشته، نخست سه مأمور زندان را با کارد به صورت فجیع به قتل رسانده و سپس ۸ زندانی دیگر داعشی را از اتاق مجازات زندانیان رها می‌کنند.

این گروه چهارنفری، برای ترساندن زندانیان دیگر، با کارد دهها زندانی را زخمی و ۸ تن از آنها را به قتل می‌رسانند. مقامات از سه نفر زندانی کشته‌شده به دست اعضای داعش نام برده که سعید قیام‌الدین غازی، ستار کریمف و سعیدمهدیخان ستاراف ملقب به شیخ تیمور هستند.

سعید قیام‌الدین غازی، ملقب به "ایشان قیام‌الدین" یک عضو در گذشته فعال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است، که سال گذشته دادگاه عالی تاجیکستان او را به ۲۵ سال زندان محکوم کرده بود.

ستار کریمف، ملقب به مخصوم عبدالستار، فعال سیاسی و عضو ریاست حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، برای ارتکاب جرایم مربوط به تیروریسم سه سال پیش به ۲۸ سال زندان محکوم شده بود.

سعیدمهدیخان ستاراف که بیشتر با نام شیخ تیمور شهرت داشت، سال ۲۰۱۵ برای "سوءاستفاده از اجساد مُرده‌ها و دفن آنها، اخاذی و چندهمسری" برای ۱۶ سال روانه زندان شده بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی "خاور"، اعضای زندانی داعش واحد پزشکی زندان را آتش زده، عده‌ای از زندانیان را گروگان گرفته و به قصد فرار به مأموران زندان حمله کرده‌اند.

در پی عملیات نیروهای ویژه دولت، ۲۴ عضو گروه آشوبگر کُشته و ۳۵ تن دیگر بازداشت شده‌اند. مقامات می‌گویند همه گروگانها آزاد شده‌اند.

دادستانی کل تاجیکستان در رابطه به این قضیه پرونده جنایی باز کرده و به تحقیق آن شروع کرده است. وضعیت در این محبس که در آن ۱۵۰۰ زندانی به سر می‌برند، عادی و زیر نظر گزارش می‌شود.

ظهر روز دوشنبه، وقتی از محلات اطراف زندان بازدید کردیم، گروهی از پیوندان زندانیان آن جا حضور داشتند. و همین طور در کنار زندان تعدادی از پلیس و نظامیان دیده می‌شدند که اسلحه نداشتند.

یک پلیس به بی بی سی گفت که همه مسئولان داخل زندان هستند.

درگیری شب گذشته در زندان شهر وحدت در حالیست که شش ماه پیش آشوبی خونین در زندان شماره ۳، در شهر خجند، مرکز استان سغد تاجیکستان به وقوع پیوسته و بیش از بیست کُشته بر جا گذاشته بود.

تحقیق این آشوب را دادستانی کل تاجیکستان انجام داد. ۳۰ زندانی دوباره محکوم به دوره‌های مختلف شدند.

اواخر هفته گذشته دادگاهی در شمال تاجیکستان هشت مأمور زندان خجند را هم برای جلوگیری نکردن از آشوب ماه نوامبر گذشته روانه زندان کرد.

موضوعات مرتبط