کمدین اوکراینی به عنوان رئیس‌جمهور جدید سوگند می‌خورد

زلنسکی بارها در طول مبارزات انتخاباتی بر جدی بودن نامزدی خود تاکید کرده بود حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلنسکی بارها در طول مبارزات انتخاباتی بر جدی بودن نامزدی خود تاکید کرده بود

ولودیمیر زلنسکی، کمدینی که تاکنون هیچ مقام دولتی نداشته امروز به عنوان رئیس جمهور جدید اوکراین سوگند یاد می‌کند.

او ماه گذشته در یک پیروزی غیرمنتظره و قاطعانه نزدیک به ۷۵ درصد از آرا به دست آورد و توانست پترو پروشنکو، رئیس جمهور فعلی اوکراین را شکست دهد.

آقای زلنسکی بلافاصله پس از آغاز دوره ریاست‌ جمهوری‌اش با چالش‌هایی جدی روبه‌رو خواهد بود؛ از جمله مقابله با نیروهای مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین.

نشانه‎های زیادی حاکی از آن است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قصد دارد آقای زلنسکی را در ابتدای دولتش بیازماید. از جمله اینکه روسیه صدور گذرنامه روسی برای جدایی‌طلبان اوکراینی آغاز کرده است که بخش‌هایی از این کشور را در اختیار دارند.

آقای زلنسکی، ٤١ ساله، زمانی که وارد رقایت انتخاباتی شد سابقه‌ای در سیاست نداشت و بیشتر به عنوان کمدین شناخته می‌شد. او عمده معروفیت خود را از بازی در یک سریال تلویزیونی به دست آورده بود، در نقش کسی که تصادفی رئیس جمهور اوکراین شده بود.

او در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که ٣٩ نامزد داشت و سه هفته پیش برگزار شد با بیش از ۳۰ درصد از آرا از سایر رقبایش پیش افتاد و همراه با پترو پروشنکو رئیس جمهور فعلی که نفر دوم شده بود به دور دوم رفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پترو پروشنکو دود ٢٥ درصد از آرا را به دست آورد

در این انتخابات او بیشتر بر تفاوت‌هایش با نامزدهای دیگر تاکید کرد تا اینکه برنامه‌ها و ایده‌های روشن و مشخص ارائه کند.

آقای زلنسکی همچنین با حضور گسترده در شبکه‌های اجتماعی رای دهندگان جوان را به خود جلب کرد و چون از صحبت کردن به زبان روسی پرهیز نکرد، توانست حمایت شهروندان روس تبار شرق اوکراین را هم به دست آورد.

رقیب او آقای پروشنکو حدود ٢٥ درصد از آرا را به دست آورد.

رئیس جمهور در اوکراین برای پنج سال انتخاب می‌شود و کنترل قابل ملاحظه‌ای بر امور امنیتی و دفاعی و سیاست خارجی دارد.

آقای پروشنکو در سال ٢٠١٤ رئیس جمهور شد، بعد از این که مردم ویکتور یانوکوویچ رئییس جمهور قبلی را که طرفدار روسیه بود سرنگون کردند.

با اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را به خاک خود منضم کرد و نیروهای طرفدار آن در شرق اوکراین با ارتش این کشور درگیر هستند اما رابطه با روسیه نقش مهمی در مبارزات انتخاباتی این دوره نداشت.

موضوعات مرتبط