قطر: به نشست بررسی حملات به تاسیسات نفتی عربستان دعوت نشده‌ایم

عربستان سعودی و قطر دو سال پیش تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کردند حق نشر عکس Getty Images
Image caption عربستان سعودی و قطر دو سال پیش تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کردند

وزارت خارجه قطر می‌گوید که این کشور به دو نشست به میزبانی عربستان سعودی در خصوص بررسی حمله به تاسیسات نفتی عربستان و وضعیت امنیتی خلیج فارس دعوت نشده است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان، روز شنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) اعلام کرد که برای بررسی بیشتر حمله به چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی در نزدیکی بندر فجیره در دریای عمان و همچنین حمله به خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان دو نشست اضطراری در روز پنجشنبه، ۳۰ ماه مه در مکه برگزار می‌شود.

دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه قطر در اطلاعیه‌ای گفته است: "قطر که هنوز از سوی همسایگانش منزوی است دعوت‌نامه‌ای برای حضور در این دو نشست دریافت نکرده است."

هنوز مقامات سعودی به گفته‌های وزیر خارجه قطر واکنشی نشان نداده‌اند.

عربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، و با انتقاد شدید از حکومت ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هنوز معلوم نیست قطر که عضو شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب است در این دو نشست حضور خواهد یافت یا نه.

روز یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه)، آژانس خبری سعودی گزارش کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز "به منظور مشورت و هماهنگی" از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و همچنین کشورهای عضو اتحادیه عرب برای تشکیل نشست عالی سران در عربستان دعوت کرده است.

این خبرگزاری هدف از این نشست را "بررسی تمامی مسائل مربوط به تقویت امنیت و ثبات در منطقه در پی حمله به کشتیرانی تجاری در آب‌های سرزمینی امارات عربی متحده به علاوه حملات شبه‌نظامیان تروریست حوثی تحت حمایت ایران به دو ایستگاه پمپاژ نفت در مملکت عربستان سعودی" عنوان کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نفتکش امجد متعلق به عربستان یکی از چهار نفتکشی بود که روز ۱۳ آوریل هدف حمله قرار گرفتند

هفته گذشته دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود.

اما چند روز پیش، رویترز به نقل از کارشناسان یک شرکت بیمه نروژی گزارش کرد که احتمالا سپاه پاسداران با این انفجار ارتباط داشته اما این گزارش از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. گروه حوثی یمن که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، مسئولیت این حملات را برعهده گرفت.

یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفته است که این حمله ارتباطی به ایران نداشته است.

روز گذشته محمدعلی الحوثی، از اعضای بلندپایه حوثی‌ها به بی‌بی‌سی فارسی گفت که نیروهای حوثی چهار سال است که علیه ائتلاف به رهبری عربستان می‌جنگند، و جنگ آنها به نیابت از ایران نیست.

حدود دو سال پیش عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چند کشور عرب دیگر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود را با قطر قطع کردند و یک رشته تحریم‌های سختگیرانه تجاری را علیه آن کشور به اجرا گذاشتند.