ایالات متحده یک نهاد امنیتی چچن را تحریم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption پرچم چچن و تصویر رمضان قدیرف در مراسم "سالروز آزادی" در گروزنی پایتخت چچن - آمریکا تشکیلات امنیتی چچن را به نقض حقوق بشر متهم و تحریم کرده است

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یک نهاد امنیتی جمهوری چچن و پنج نفر از جمله یک شهروند روسی را به اتهام نقش حقوق بشر از جمله ارتباط با قتل خودسرانه و شکنجه دگراندیشان و دگرباشان جنسی تحریم کرده است.

علاوه بر "گروه ویژه واکنش سریع تِرِک" در چچن، افرادی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند از جمله شامل مظنونان به ارتباط با قتل سرگئی ماگنیتسکی، افشاگر روسی، و بوریس نمتسوف، از رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هستند و همگی براساس قانون ماژینتسکی تحریم شده‌اند.

این قانون در سال ٢٠١٢ در کنگره آمریکا تصویب شد و به امضای رئیس جمهور رسید. طرح این قانون واکنشی به قتل سرگئی ماگینتسکی، حسابرس ٣٧ ساله روس بود که در سال ٢٠٠٩ در شرایط مشکوکی در زندان در روسیه جان داد. او در جریان رسیدگی به تخلفات مالیاتی سنگین تعدادی از افراد منتفذ روسی خود به کلاهبرداری متهم و بازداشت شده بود.

این قانون به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا در سطح جهانی ناقضان حقوق بشر را تحریم و اموالشان را در آمریکا مسدود کند و به آنان اجازه ورود به خاک آمریکا را ندهد.

آلنا آنتالوینا و گنادی ویچسلالوویچ کارلوف، دو عضو کمیته تحقیقات دولتی روسیه، در میان تحریم‌شدگان هستند. ایالات متحده معقتد است که این دو در تلاش برای "پنهانکاری و جلوگیری از آشکار شدن مسئولیت بازداشت، سوء رفتار و مرگ" ماگنیتسکی دست داشتند.

ابوزاید ویسمرادف، فرمانده واحد واکنش سریع تِرِک در چچن، به "مسئولیت برای قتل فراقانونی، شکنجه و نقض فاحش ضوابط شناخته شده بین‌المللی" در مورد کسانی متهم شده که در صدد افشاگری فعالیت‌های غیرقانونی مقامات دولتی بوده‌اند. وی همچنین متهم شده است که فرماندهی عملیاتی را برعهده داشت که به طور غیرقانونی دگرباشان جنسی را به طور غیرقانونی بازداشت و شکنجه ‌کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مدفن ماگنیتسکی در مسکو - مرگ مشکوک ماژنیتسکی انگیزه اقدام کنگره آمریکا در تصویب قانونی به نام او شد

سخنگوی وزارت خزانه‌داری گفته است که مقامات دولت جمهوری چچن در موارد متعدد به آزار دگرباشان جنسی پرداخته و گزارش‌هایی از ناپدید شدن و قتل آنان نیز در دست است.

یکی دیگر از تحریم‌شدگان به عنوان رئیس یک اردوگاه کیفری در جمهوری کارلیا مسئول قتل فراقانونی و شکنجه مخالفان معرفی شده و اتهام نفر دیگر ارتباط با قتل فراقانونی و شکنجه به نمایندگی از سوی رمضان قدیرف، رئیس جمهوری خودگردان چچن است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمده است که بازپرسان روسی در دو مورد کوشیدند تا یکی از این پنج نفر را به عنوان سازمان‌دهنده قتل نمتسوف تحت تعقیب قرار دهند اما در هر دو مورد، رئیس کمیته تحقیقات مانع از ادامه تحقیقات شد نمتسوف که از منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود، در سال ٢٠١٥ در برابر کاخ کرملین در مسکو به ضرب گلوله کشته شد.

دو سال بعد، دادگاهی در روسیه یک نفر را به اتهام قتل او محاکمه و به بیست سال حبس محکوم کرد اما نزدیکان نمتسوف این محاکمه را بی‌فایده دانستند و گفتند که آمران ترور همچنان آزاد هستند.

سفارت روسیه در آمریکا با صدور بیانیه‌ای، تحریم‌های اخیر را محکوم کرده و گفته است که "قانون ماژنیتسکی با اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل در تعارض است" و هشدار داد که دولت آن کشور به اقدام تلافی‌جویانه دست خواهد زد.

دولت روسیه همواره تاکید دارد که طبق موازین حقوق بین‌الملل، ایالات متحده مجاز نیست قوانینی راتصویب و اجرا کند که به تخلفات شهروندان خارجی در کشورهایشان مربوط است. قانونگزاران آمریکایی حفاظت از حقوق بشر را بخشی از تعهدات بین‌المللی همه دولت‌ها دانسته و معتقدند که همه دولت‌ها هم در حد توان خود ملزم به اجرای آن هستند.

تصویب قانون ماژنیتسکی یکی از موارد اختلافات متعدد بین دولت‌های آمریکا و روسیه بوده است که از جمله شامل اتهام مداخله ماموران روسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ آمریکاست.

جمهوری چچن یکی از جمهوری‌های خودگردان عضو فدراسیون روسیه است که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. پس از فروپاشی اتحاد شوروی و استقلال فدراسیون روسیه، جمهوری چچن شاهد فعالیت مسلحانه جدایی‌طلبان مسلمان بود که چند سال به طول انجامید و تلفات و خسارات گسترده‌ای را به هر دو طرف وارد کرد.

این شورش سرانجام توسط ارتش روسیه و نیروهای طرفدار روسیه در چچن سرکوب شد. رمضان قدیرف از سال ٢٠١١ به عنوان رئیس یا رهبر جمهوری چچن بر این جمهوری حکومت کرده است. این سمت جایگزین سمت ریاست جمهوری چچن شد. آقای قدیرف بین سال های ٢٠٠٧ تا ٢٠١١ رئیس جمهوری چچن بود.