برگزیت؛ مذاکرات رهبران دو حزب اصلی بدون نتیجه پایان یافت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، و ترزا می، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر بریتانیا

مذاکرات دو حزب محافظه‌کار و کارگر، دو حزب سیاسی اصلی بریتانیا، برای پیدا کردن راهی برای خروج از بن بست ایجاده شده در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون دستیابی به نتیجه پایان یافته است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفت که بعد از شش هفته مذاکره با حزب حاکم محافظه‌کار راه حلی برای اختلافات پیدا نشده است.

آقای کوربین در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان گفت این مذاکرات به دلیل "افزایش ضعف و بی ثباتی" دولت نمی‌توانسته ادامه یابد.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا با اشاره به این که در برخی زمینه‌ها، پیشرفت‌هایی به دست آمد، در عین حال تاکید کرد که این مذاکرات "بسیار چالش‌برانگیز" بود.

مذاکرات بین دو حزب اصلی پس از آن انجام شد که پارلمان برای سومین بار توافقنامه پیشنهادی ترزا می، نخست‌وزیر را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رد کرد.

این مذاکرات با هدف پیدا کردن راه حلی مشترک درباره برگزیت انجام شد.

برگزیت: ترزا می با جرمی کوربین مذاکره می‌کند

ترزا می: قربانی راه برگزیت

اتحادیه اروپا و بریتانیا با تاخیر برگزیت تا آخر اکتبر موافقت کردند

تاکنون جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه خانم می با اتحادیه اروپا رأی داده‌اند. حزب کارگر و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

ازسوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگران آن هستند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

روز گذشته ترزا می گفت که در پی رای ماه آینده نمایندگان به برگزیت، زمان کناره‌گیری از سمتش را اعلام می‌کند.

حال انتظار می‌رود که احزاب در باره ارائه گزینه‌های مختلف به نمایندگان پارلمان بحث و گفتگو کنند.

بریتانیا قرار بود روز ۲۹ مارس (حدود دو ماه پیش) اتحادیه اروپا را ترک کند؛ ولی با موافقت اتحادیه اروپا حالا تا ۳۱ اکتبر (حدود پنج ماه و نیم دیگر) به این کشور فرصت داده شده است.

موضوعات مرتبط