مامور سابق سیا به جرم جاسوسی برای چین روانه زندان شد

کوین مالوری حق نشر عکس ALEXANDRIA SHERIFF'S OFFICE
Image caption کوین مالوری به جرم فروش اسرار به چین محکوم شناخته شد

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) به جرم ارائه اطلاعات محرمانه نظامی به یک مامور چینی، به ۲۰ سال حبس محکوم شده است.

کوین مالوری، ۶۲ ساله، در جریان دو هفته محاکمه در ماه ژوئن گذشته، به ارتکاب چندین فقره جاسوسی محکوم شناخته شد.

او اهل لیسبورگ در ایالت ویرجینیا است که به زبان ماندارین چینی به خوبی تسلط دارد و دارای مجوز دسترسی به اطلاعات فوق محرمانه امنیتی بوده و به مدارک حساس اطلاعاتی دسترسی داشته است.

او به جرم فروش اسرار به چین و دریافت ۲۵ هزار دلار در بدل آن، محکوم شناخته شد.

شواهدی که در دادگاه علیه او ارائه شد شامل تصاویر ویدیویی بود که او را در حال نقل برداری از مدارک محرمانه به یک کارت حافظه دیجیتال در یک اداره پست نشان می‌داد.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین می‌گوید آقای مالوری در ماه‌های مارس و آوریل ۲۰۱۷ برای ملاقات با مامور چینی، به شانگهای سفر کرده است.

دادستان زاکری ترویلیگر در بیانیه‌ای گفت "مالوری نه تنها کشور ما را با ریسک بزرگی مواجه کرده بلکه جان آنهایی را هم که برای دفاع از مملکت ما امنیت خود را در معرض تهدید قرار می‌دهند، به مخاطره انداخته است."

وزارت دادگستری گفت مالوری دارای سابقه کار در چندین پست حساس در سازمان‌های دولتی است.

او قبلا به عنوان مامور مخفی سازمان سیا و افسر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا کار کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماموران پلیس چین در حال محافظت از سفارت آمریکا در پکن

جان دیمیرس معاون دادستانی کل در پی اعلام حکم دادگاه در این مورد گفت: "این پرونده نمونه‌ای است از روند نگران کننده‌ هدف قرار گرفتن ماموران پیشین اطلاعاتی آمریکا به وسیله چین و خیانت این ماموران به کشور و همکاران شان"

اوایل این ماه جری چون شینگ لی، مامور پیشین سازمان سیا به جاسوسی برای چین متهم شد. مقام‌های قضایی می‌گویند این شخص که شهروندی آمریکا را کسب کرده، در بدل افشای اطلاعاتی در مورد دارایی‌های مخفی آمریکا پول گرفته است.

در ماه ژوئن گذشته نیز ران راکویل هنسن که سابقا به عنوان مامور اطلاعاتی کار می‌کرده به تلاش برای جاسوسی برای چین متهم شناخته شد.

در همان زمان وزارت دادگستری آمریکا گفته بود او سعی در انتقال اطلاعات داشته و دست‌کم ۸۰۰ هزار دلار بخاطر وانمود کردن خود به عنوان مامور چینی، دریافت کرده است.

موضوعات مرتبط