عراق: خارج کردن کارکنان غیر بومی اکسان‌موبیل قابل قبول نیست

غضبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption غضبان گفته است که تخلیه کارکنان غیرعراقی اکسان‌موبیل به شرایط و تهدیدات امنیتی ارتباطی ندارد

عراق تصمیم یک شرکت نفتی آمریکایی در تخلیه کارکنان غیرعراقی خود از این کشور به خاطر تهدیدات امنیتی را مورد انتقاد قرار داده است.

ثامر عباس غضبان، وزیر نفت عراق، با صدور بیانیه‌ای در روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) گفت که تصمیم شرکت اکسان‌موبیل برای خارج کردن شصت تن از کارکنان این شرکت از جنوب عراق "غیرقابل قبول و ناموجه" است.

این شرکت آمریکایی در طرح توسعه میدان نفتی قرنه غربی فعالیت دارد و روز گذشته گزارش شد که این گروه از کارکنان غیربومی خود را طی دو روز پیش از آن با هواپیما به دوبی منتقل کرده است.

آقای غضبان گفته است: "خارج کردن تعدادی از کارکنان - ولو تعدادی کم و به صورت موقت - به شرایط و تهدیدات امنیتی در میدان‌های نفتی جنوب عراق ارتباطی نداشته بلکه این تصمیم به دلایل سیاسی گرفته شده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادامه فعالیت صنعت نفت عراق برای حفظ ثبات در بازار جهانی نفت ضروری است

او گفت که در نامه‌ای به شرکت اکسان‌موبیل خواسته است تا کارکنان منتقل شده به خارج هرچه سریع‌تر و قبل از ملاقات او با مدیران شرکت در اواخر هفته جاری به محل کارشان بازگردانده شوند.

روز گذشته، مدیر شرکت نفت جنوب عراق، که شریک اصلی اکسان‌موبیل در طرح توسعه میدان قرنه است، گفت که تخلیه کارکنان خارجی شرکت آمریکایی "یک اقدام احتیاطی و موقتی است" و تاکید کرد که در حال حاضر، فعالیت در این میدان ادامه دارد و ادامه تولید نفت در حداکثر ظرفیت این میدان با خطری روبرو نیست. او گفت که در این منطقه امنیت و ثبات کامل برقرار است.

این میدان نفتی ۴۴۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند.

تصمیم به خارج کردن این گروه از کارکنان شرکت اکسان‌موبیل پس از اقدام دولت آمریکا به تخلیه کارکنان غیر ضروری سفارت این کشور در عراق گرفته شد. ظاهرا دلیل انتقال این افراد نگرانی ازاقدامات احتمالی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی است که با جمهوری اسلامی ایران ارتباط نزدیک دارند.

مقامات آمریکایی نگران آن هستند که ایران در صدد برآید در واکنش به اقدامات آمریکا از گروه‌های وابسته به خود برای آسیب به شهروندان و منافع ایالات متحده در منطقه استفاده کند.

اما در روزهای اخیر اظهارات ضد و نقیضی از مقام‌های مختلف آمریکایی درباره وجود چنین "تهدیدی" از سوی ایران منتشر شده است.

با به اجرا درآمدن تحریم نفتی آمریکا علیه ایران، عراق از جمله کشورهایی بوده که گفته است برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازارهای نفتی آماده جبران کمبود احتمالی در عرضه است. به این ترتیب، نگرانی در مورد اختلال در فعالیت میدان‌های نفتی این کشور می‌تواند به بی‌ثباتی در بازار جهانی نفت منجر شود.