آخرین مرحله انتخابات هند برگزار شد، مودی 'در آستانه دوره دوم نخست وزیری'

نارندا مودی نخست وزیر هند حق نشر عکس Getty Images
Image caption نارندرا مودی نخست وزیر هند

آخرین مرحله از هفت مرحله انتخابات در هند امروز برگزار شد و براساس نظرسنجی از رای‌دهندگان در پایان مهلت رای‌گیری، نارندرا مودی نخست وزیر برای یک دوره دیگر در این سمت خواهد ماند. به دلیل وسعت و پیچیدگی انتخابات هند این نظرسنجی‌ها در مواردی دقیق نبوده‌اند.

نارندرا مودی نخست وزیر از مردم خواسته بود تا در "ابعادی بی‌سابقه" در این رای‌گیری شرکت کنند. او با شعارهای آتشین وعده هندی مرفه و مدرن داده و گفته بود با تمام قوا با تروریسم مبارزه می‌کند.

در انتخابات امروز برای ۵۹ کرسی پارلمانی رای گیری شد از جمله در حوزه انتخاباتی آقای مودی در ایالت شمالی اوتارپرادش.

رقیب اصلی آقای مودی راهول گاندی از حزب کنگره است که نقش زنان را در این انتخابات برجسته دانسته است.

نتیجه انتخابات پنج‌شنبه اعلام می‌شود و شش هفته رقابت بی‌رحمانه انتخاباتی و رای‌گیری به پایان می‌رسد.

ناظران این انتخابات را آزمونی برای نارندرا مودی، نخست وزیر و حزب بی جی پی می‌دانند و پیش بینی می‌کنند رقابت بین حزب حاکم و رقبا بقدری نزدیک باشد که نتیجه نهایی را احزاب محلی و کوچک تعیین کنند.

مجلس سفلای هند (لوک سبها) ۵۴۳ کرسی دارد و برای رسیدن به اکثریت به ۲۷۲ کرسی نیاز است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption راهول گاندی و خواهرش پریانکا

در انتخابات هند نهصد میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که آن را بدل به بزرگترین انتخابات دنیا می کند و سرنوشت هشت هزار نامزد و ۶۷۰ حزب سیاسی را روشن می‌کند.

آقای مودی به عنوان یک چهره اقتدارگرا در این انتخابات مبارزه کرد و هواداران خودش را دارد اما راهول گاندی اقتصاد و زنان را محور مبارزات خود کرده است. رشد اقتصادی هند در دوران نخست وزیری آقای مودی کند شده، بیکاری ابعادی کم‌سابقه دارد و نگرانی از رکود اقتصادی وجود دارد.

راهول گاندی نسل چهارم خاندان گاندی-نهرو است که در دوره گذشته رای دهندگان هندی نشان دادند از سلطه طولانی آنها بر نظام سیاسی هند خسته شده‌اند.

آقای مودی در سال ۲۰۱۴ با فاصله ای بعید رقبا را شکست داد و به نخست وزیری رسید. ۲۸۸ کرسی پارلمانی که حزب بی‌جی‌پی در دوره قبل به دست آورد در سی سال قبل از آن بی‌سابقه بود و حزب کنگره بدترین شکست تاریخ خود را خورد و فقط ۴۴ کرسی به دست آورد.

موضوعات مرتبط