قوانین جدید سقط جنین آمریکا: ترامپ خواهان اتحاد محافظه‌کاران شد

دونالد ترامپ می گوید به جز استثناهایی با سقط جنین مخالف است حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ می گوید به جز استثناهایی با سقط جنین مخالف است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن حمایت از قوانین بازدارنده سقط جنین، می‌گوید که برخلاف گروهی از هم‌حزبی‌هایش او معتقد است که در مواردی سقط جنین لازم است.

به تازگی قوانین سفت و سختی علیه آزادی سقط جنین در بعضی از ایالت‌های آمریکا تصویب شده که تقریبا هیچ جایی برای قانونی بودن سقط جنین نگذاشته است.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که او مخالف سقط جنین است مگر در مواردی مثل تجاوز، بچه‌دار شدن از محارم و در زمانی که سلامت مادر در خطر است.

آقای ترامپ به هم‌حزبی‌های خود یادآوری کرده که با به کار گماشتن قاضی‌های محافظه‌کار در سطوح مختلف به موضع آنها در مخالفت با سقط جنین یاری می‌رساند. او از جمله به انتخاب دو قاضی محافظه‌کار برای عضویت در دیوان عالی آمریکا اشاره کرده که با حضورشان در این دیوان قدرت محافظه‌کاران را در عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا قوت بخشیده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا، اما در عین حال گفته که برای رسیدن به هدف نهایی باید جمهوری‌خواهان تا انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده با هم متحد باشند.

به نظر می‌رسد که آقای ترامپ نگران است قوانین سفت و سختی مثل آنچه که در آلاباما تصویب شده، موجب کاستن از آرایش شود.

هواداران قانونی که در ایالت آلاباما تصویب شده، می‌دانند که به زودی از این قانون شکایت می‌شود.

آنها امیدوارند که شکایت‌ها از دادگاه فدرال به دادگاه تجدیدنظر و از آنجا به دیوان عالی برسد. این محافظه‌کاران می‌خواهند از داشتن اکثریت در دیوان عالی استفاده کرده و تصمیم این نهاد در چهل و شش سال پیش را به چالش بکشند.

در سال ۱۹۷۳ دیوان عالی آمریکا، سقط جنین را در این کشور قانونی کرده بود.

گروه‌های مذهبی آمریکا می‌گویند که مسیحیت سقط جنین را مثل قتل می‌داند و نباید اجازه چنین کاری به افراد داده شود.

از آن طرف گروه‌هایی هم هستند که می‌گویند سقط جنین مسئله‌ای مربوط به زنان و بدن آنهاست و در نهایت تصمیم درباره سقط جنین با زنان است و نه سیاستمداران.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات که می‌خواهد ندر انتخابات سال آینده نامزد حزبش شود، می‌گوید که قوانین بازدارنده کنونی ناعادلانه و خطرناک است. خانم وارن گفته که آمریکا به "عقب باز نمی‌گردد."

دموکرات‌ها هم معتقدند که سقط جنین در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا یکی از مسائل مهم و قابل بحث خواهد بود.