رکورد فتح قله اورست شکسته شد

Kami Rita Sherpa حق نشر عکس AFP

کوهنورد نپالی که هفته گذشته رکورد ۲۴ بار صعود به قله اورست را شکست، با دومین صعود خود ظرف یک هفته، رکورد تازه‌ای را در تاریخ فتح قله اورست از خود به جا گذاشت.

کامی ریتا، شرپا (کوهنورد) ۴۹ ساله، صبح روز سه شنبه ۲۱ ماه مه، با موفقیت قله اورست را فتح کرد. این دومین رکوردی بود که او در هفت روز گذشته شکست؛ او سه‌شنبه هفته گذشته (۱۵ ماه مه) برای بیست و سومین بار بلندترین قله جهان را فتح کرد.

آقای ریتا می‌گوید که برنامه ای برای بازنشسته شدن ندارد و امیدوار است که در سال‌های آینده همچنان به صعودهایش ادامه دهد.

او هفته پیش و قبل از حرکت برای بیست و سومین صعود به بی‌بی‌سی گفت: "سالم هستم و می‌توانم تا ۶۰ سالگی هم ادامه دهم. وقتی اکسیژن همراهم است کار سختی نیست."

اولین صعود موفق او به اورست در سال ۱۹۹۴ زمانی بود که به عنوان راهنما برای یک شرکت بین‌المللی کار می‌کرد که برنامه‌های صعود به قله اورست را اجرا می‌کرد.

او گفت: "هیچ وقت به رکورد شکستن فکر نمی‌کردم. اصلا نمی‌دانستم که می‌شود رکورد شکست. اگر می‌دانستم حتما به قله‌های بیشتری صعود می‌کردم."

حق نشر عکس Science Photo Library
Image caption قله اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر

کوهنوردان خارجی معمولا با کمک شرپاهای با تجربه اورست را صعود می‌کنند. این شرپاها (کوهنوردان محلی) به عنوان راهنما، مسیر صعود را آماده و طناب‌ها را نصب می‌کنند. حمل اکسیژن و سایر تجهیزات هم از دیگر وظایف این کوهنوردان محلی است.

کامی ریتا درباره کار شرپاها توضیح داد: "شرپاها همه مسیر تا بالای قله را طناب‌کشی می‌کنند، بعد کوهنوردان خارجی در مصاحبه هایشان می‌گویند که صعود به اورست آسان‌تر شده و یا از شجاعتشان صحبت می‌کنند."

"اما مشارکت شرپاها را فراموش می‌کنند. شرپاها برای صعود آنها سختی زیادی می‌کشند. ما رنج زیادی می‌بریم."

او اضافه کرد: "در هر کوهی الهه‌ای وجود دارد. مسئولیت ماست که آن الهه از ما راضی باشد. ماه‌ها قبل از اینکه صعودهایم را آغاز کنم، ماه‌ها او را پرستش کردم و از او طلب بخشایش کردم چون می‌خواستم پا روی بدن او بگذارم."

در فهرست بیشترین تعداد صعود به اورست، به جز کامی ریتا، سه کوهنورد دیگر، هر کدام با ۲۱ بار صعود موفق به اورست قرار دارند.

دو نفر از آنها بازنشسته شده‌اند و سومی یک شرپای ۳۹ ساله به نام ناگیمو نورا است که امسال تابستان قصد دارد بیست و دومین صعود خود از مسیر چینی اورست انجام دهد.

موضوعات مرتبط