شورای اروپا: دولت مجارستان پناهجویان را از غذا محروم کرده

یک کودک در مرز مجارستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک نوجوان پناهجو در نزدیک مرز مجارستان. عکس مربوط به دو سال پیش است

کمیسر حقوق بشر شورای اروپا، دولت مجارستان را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد و گفت که مجارستان پناهجویان را در مناطق مرزی از غذا محروم کرده است.

دونیا میاتوویچ، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا، می‌گوید که عملکرد دولت ضد مهاجر مجارستان "هراس و نفرت و گرایش‌های ضد خارجی را در میان مردم این کشور تقویت کرده است."

او در گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در مجارستان به این مسئله که بسیاری از پناهجویانی که در منطقه ترانزیت در نزدیکی مرز نگهداری می‌شوند از دسترسی به غذا محروم شده‌اند، اشاره کرده و خواهان اقدام فوری برای توقف آن شده است.

در مقابل دولت مجارستان از عملکرد خود دفاع کرده و به بخش‌هایی از این گزارش اعتراض کرده است.

دولت مجارستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی پایبند است اما اولویتش دفاع از مرزهای این کشور است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان و حزب راستگرای او (حزب فیدز) به دلیل سیاست‌های ضد مهاجرت با انتقاد شدید گروه‌های طرفدار حقوق بشر رو به رو هستند.

شورای اروپا که از ۴۷ کشور تشکیل شده ارتباطی با اتحادیه اروپا ندارد. نمایندگان اتحادیه اروپا پیشتر با اکثریت آرا به اقدامات تنبیهی علیه دولت مجارستان رای دادند. نمایندگان پارلمان اروپا می‌گویند مجارستان ارزش‌های اروپایی را به دلیل بدرفتاری با پناهجویان نقض کرده است.

خانم میاتوویچ در گزارش خود خواهان تغییر اساسی در سیاست دولت مجارستان با پناهجویان شد.

به گفته او در حال حاضر امکان طرح درخواست پناهندگی در مجارستان، فقط در دو "محدوده ترانزیت" در مرز میان مجارستان و صربستان وجود دارد که افراد کمی اجازه ورود به آن را دارند.

Image caption به تازگی مجارستان قصد داشت چند پناهجو افغان را که درخواست پناهندگی‌شان رد شده بود، به افغانستان بازگرداند اما گروه‌های مدافع حقوق بشر مداخله کرده و مانع شدند

بر اساس گزارش خانم میاتوویچ، سیاست دولت مجارستان باعث شده که درخواست‌های پناهندگی به شکل سازمان‌یافته رد شود.

او می‌گوید: "من به شدت نگران گزارش‌های متعدد از خشونت بیش از حد پلیس مجارستان در رفتار با خارجیان در حین جا به جایی اجباری آنها هستم."

واکنش مجارستان چه بود؟

دفتر وزارت خارجه مجارستان در یک بیانیه از گزارش ۳۷ صفحه‌ای شورای اروپا استقبال کرد و گفت که "حاوی چندین نکته صحیح" است، اما از بسیاری از موارد مطرح شده در گزارش انتقاد کرد.

در پاسخ ۱۸ صفحه‌ای وزارت خارجه مجارستان درباره محروم کردن پناهجویان از دسترسی به مواد غذایی آمده است: "دولت مجارستان وظیفه غذا دادن به پناهجویانی که یک بار درخواست پناهندگی‌شان رد شده است را ندارد."

در پاسخ دولت مجارستان آمده که پناهجویان در "مناطق ترانزیت" می‌توانند داوطلبانه به صربستان بروند، هر وقت بخواهند غذا بخرند و "شرایط برای نگهداری از خودشان مهیاست."

دولت مجارستان اعلام کرده بود که به تعهدات بین‌المللی پایبند است اما اولویتش دفاع از مرزهای این کشور است.

گزارش خانم میاتوویچ بر اساس ملاقات‌های او با مقامات مجاری، دستگاه قضایی، گروه‍‌های حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی در ماه فوریه سال جاری میلادی تهیه شده است.

در این گزارش همچنین نگرانی در زمینه مسائلی مانند برابری جنسیتی، استقلال سیستم قضایی و برخورد با گروه‌های فعال جامعه مدنی در مجارستان مطرح شده است.