برگزیت؛ نخست وزیر بریتانیا 'آخرین فرصت' را به پارلمان داد

  • 21 مهٔ 2019 - 31 اردیبهشت 1398
ترزا می حق نشر عکس PA

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید اگر تا دو هفته دیگر نمایندگان پارلمان این کشور کلیات لایحه توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را تصویب کنند، می‌توانند درباره برگزاری یک همه‌پرسی دیگر درباره برگزیت رأی‌گیری ‌کنند.

خانم می روز سه‌شنبه ۲۱ مه در یک سخنرانی در لندن گفت که به نمایندگان پارلمان آخرین فرصت را برای تصویب لایحه توافقنامه خروج داده است.

در این لایحه که تغییرات تازه‌ای اعمال شده، تضمین‌های جدید درباره قوانین کار، مسائل زیست محیطی، وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند و همچنین نوعی "مصالحه" گمرکی داده شده است.

روشن نیست آیا این تغییرات نظر نمایندگان پارلمان را که تا به حال سه بار به آن رای منفی داده‌اند را تغییر خواهد یا نه.

خانم می هشدار داده که اگر نمایندگان مجلس این بار هم لایحه او را رد کنند، خروج بر اساس مذاکره نقش برآب خواهد شد و ممکن است برگزیت متوقف شود.

نخست وزیر بریتانیا گفت که بن‌بست برگزیت تاثیری مخرب بر همه کشور گذاشته و روند پیشرفت در همه زمینه‌ها را متوقف کرده است: "بزرگترین مشکل امروز بریتانیا، سیاست آن است. ما می‌توانیم این موضوع را درست کنیم."

تاکنون جناح‌های سیاسی مختلف به دلایلی متفاوت به توافقنامه خانم می با اتحادیه اروپا رأی منفی داده‌اند. حزب کارگر و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

ازسوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقدند توافقنامه خانم می کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگران آن هستند که مسئله مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند، باعث شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

بریتانیا قرار بود ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) اتحادیه اروپا را ترک کند؛ ولی این تاریخ دو بار به تعویق افتاده است. اتحادیه اروپا ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ مهلت بریتانیا برای خروج را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تمدید کرد.

اگر تا قبل از آن موعد، توافقنامه خروج به تصویب مجلس بریتانیا برسد، بریتانیا می‌تواند پیش از این تاریخ از اتحادیه اروپا خارج شود.