حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواستار تحقیق مستقل درباره درگیری مرگبار در زندان شهر وحدت شد

  • 21 مهٔ 2019 - 31 اردیبهشت 1398
حق نشر عکس Reuters
Image caption طی شش ماه اخیر این دومین بار است که در زندان های تاجیکستان ناآرامی رخ می دهد

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواستار تحقیق مستقل در یکی از زندان‌های این کشور با مشارکت صلیب سرخ جهانی شده است.

این حزب با انتشار بیانیه‌ای کشته شدن تعدادی از زندانیان و سه مامور زندان در زندان شهر وحدت را در دو روز گذشته محکوم کرده است.

دولت تاجیکستان سال ۲۰۱۵ حزب نهضت اسلامی را به اتهام تلاش برای براندازی، سازمانی تروریستی اعلام و فعالیت آن را ممنوع کرد.

مقامات تاجیکستان گفته‌اند شورش پیروان داعش در زندان بیش از سی کشته بر جای گذاشته است.

به گفته مقامات ۲۴ تن از کشته شدگان اعضای زندانی داعش بودند. عبدالستار کریموف، از رهبران حزب نهضت اسلامی تاجیکستان هم در این درگیری کشته شده است.

در زندان شهر وحدت، در حدود ده کیلومتری شرق پایتخت، تعداد زیادی از افرادی زندانی هستند که پرونده‌های آنها سیاسی تلقی می‌شود. گزارش شده شبکه‌های اجتماعی در تاجیکستان پس از درگیری در زندان شهر وحدت مسدود شده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که در خارج از کشور فعالیت می‌کند گفته است: "طلب می‌کند که گروه تحقیقاتی مستقل با شرکت سازمان‌های بین‌المللی از جمله صلیب سرخ جهانی و خبرنگاران مستقل تشکیل کرده شود تا جزئیات این حادثه به طور دقیق بررسی و به مردم رسانده شود".

بنا بر گزارش‌ها شماری از کشته‌شدگان بدون آگاهی بستگان و بدون مراسم به خاک سپرده شده‌اند.

شش ماه پیش شورشی خونین در زندان شماره ۳، در شهر خجند، مرکز استان سغد تاجیکستان بیش از بیست کُشته بر جا گذاشته بود.

در همین حال امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان امروز ۲۱ مه از افزایش فعالیت گروه های تندرو در اینترنت ابراز نگرانی کرد.

او ضمن سخنرانی در نشست سران سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای مشترک المنافع در دوشنبه بر افزایش خطر گروه‌های تندرو در مرز تاجیکستان و افغانستان تاکید کرده است.

بیشتر بخوانید:

شورش زندانیان در تاجیکستان بیش از ۳۰ کشته برجا گذاشت

موضوعات مرتبط