اعضای دولت ترامپ در مورد تنش با ایران: هدف بازدارندگی است نه جنگ

وزیر خارجه آمریکا دست داشتن ایران در حوادث هفته گذشته در خلیج فارس را محتمل دانسته است حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر خارجه آمریکا دست داشتن ایران در حوادث هفته گذشته در خلیج فارس را محتمل دانسته است

عصر سه شنبه اعضای ارشد دولت ترامپ در دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره حاضر شدند تا اعضا را در جریان اطلاعات مربوط به "تهدیدهای" بالقوه ایران علیه منافع این کشور قرار دهند. آنها گفته اند که هدف از تقویت نیروها در خاورمیانه بازدارندگی است نه جنگ.

مایک پومپئو، وزیر خارجه، پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، در این جلسات به سوالات سناتورها و نمایندگان پاسخ دادند. این جلسات پشت درهای بسته برگزار شد.

گزارش آنها با تردید بسیاری از اعضای دمکرات کنگره روبرو شده که دولت ترامپ را به اغراق در مورد این اطلاعات برای زمینه چینی جنگ با ایران متهم می کنند.

بنابه گزارش ها بعضی از اعضای دمکرات کنگره گفتند هیچ یک از این اطلاعات نشانه افزایش قابل توجه تهدید ایران نسبت به گذشته نیست.

در مقابل بسیاری از جمهوری خواهان این شواهد را جدی دانسته اند اما می گویند اگر جنگی میان دو کشور درگیرد پس از حمله ایران خواهد بود نه آمریکا.

آمریکا اخیرا با متهم کردن حکومت ایران برای تدارک حملاتی به منافع ایالات متحده از جمله در عراق، ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و سامانه دفاع موشکی پاتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

این در حالیست که مقامات ایرانی می گویند که ادعای آمریکا مبنی بر "تحرکات تهدیدآمیز" ایران در خلیج فارس کاملا جعلی است.

بیشتر بخوانید:

اطلاعاتی که دولت آمریکا به آنها اشاره دارد شامل عکس هایی از بار کردن راکت هایی بر قایق های کوچک توسط ایران در پی فشار اقتصادی آمریکا و تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست آقای پومپئو که خود زمانی نماینده کنگره بود و از همان زمان مواضع سختی علیه ایران داشت گفت که مقام های دولت در این جلسات "کمپین استراتژیک دولت، تلاش برای عقب زدن فعالیت های زیانبار ایران، و ۴۰ سال فعالیت تروریستی این کشور را تشریح کردند."

او گفت مقام های دولت اطلاعات اخیر درباره ایران را در بستر تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی تشریح کردند و گفتند که اقدامات دولت در چند روز اخیر برای "منصرف کردن" ایران چه بوده است.

پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع هم گفت: "آنها (نمایندگان) مایل بودند افکار عمومی آمریکا را بیشتر در جریان بگذاریم و ما قبول کردیم بیشتر در این زمینه تلاش کنیم."

او هم گفت که نمایندگان را در جریان اقدامات وزارت دفاع از روز ۳ ماه مه زمانی که "اطلاعات موثقی" درباره تهدیدها علیه منافع آمریکا در خاورمیانه و نیروهای آمریکایی دریافت کرد گذاشته است.

آقای شاناهان گفت که واکنش آمریکا "باعث انصراف از حملات علیه نیروهای آمریکایی شده. تمرکز اصلی ما در این مقطع این است که ایران دچار سوءمحاسبه نشود. ما نمی خواهیم وضعیت بدتر شود. موضوع بازدارندگی است، نه جنگ."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاتریک شاناهان، وزیر دفاع به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه شنبه در دو کمیته کنگره حاضر شدند تا به طور محرمانه درباره ایران گزارشی ارائه کنند

بنابه این گزارش روبن گالگو نماینده دمکرات از آریزونا پس از ترک جلسه گفت: "من واقعا بر این باورم که آقای پومپئو، جان بولتون و سایر کسانی که می خواهند ما با ایران وارد جنگ شویم، اطلاعات امنیتی را سوءتعبیر و سوءارائه کرده اند، همانطور که در عراق دیدیم."

واکین کاسترو نماینده دمکرات از تگزاس هم گفت: "این از مواردی است که عمدا توی روی کسی می ایستید تا به شما مشت بزند، تا او را بزنید."

در مقابل جمهوری خواهان تلاش دولت برای اغراق در اطلاعات مربوط به ایران را رد کردند.

آدام کینزینگر نماینده جمهوری خواه ایلینوی گفت: "مضحک است اگر کسی سوءظن داشته باشد که این اطلاعات به نوعی ساختگی است. مقام های دولت چیزی نمی گویند که از منابع معتبر جمع آوری نشده باشد."

لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه گفت: "جلسه بسیار خوبی بود. برایمان توضیح دادند که چقدر تهدیدهای ایران با گذشته متفاوت بوده است. حمله به کشتی‌ها و خطوط نفت از طرف دولت ایران برنامه‌ریزی شده بود. گفتند که اطلاعاتی به دست آوردیم که به گروه‌های شیعه دستورات بیشتری می‌دهند و هدف قرار دادن آمریکایی‌ها و منافع ما بیشتر شده. تصمیم برای فرستادن ناوگروه آبراهم لینکلن به منطقه برای خنثی کردن حملات بوده و نه شروع جنگ."

او اضافه کرد: "به بعضی از همکارانم بگویم. شما نگران هستید که پاسخ ما به ایران قانونی است یا نه. اما من نگران این هستم که ما پاسخی ندهیم. من به وزیر خارجه و دفاع این را گفتم که اگر به یکی از منافع ما یا افراد ما در عراق یا جای دیگری حمله‌ شود و شما پاسخی ندهید ما اینجا شما را زیر سوال می‌گیریم که چرا گذاشته‌اید آمریکایی‌ها کشته شوند و آن را تلافی نکرده‌اید."

دمکرات ها به دولت ترامپ هشدار داده اند که نمی تواند بدون مجوز کنگره با ایران وارد جنگ شود.

دمکرات ها سعی دارند مجوز استفاده از نیروی نظامی که کنگره بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به دولت داده بود را لغو کنند. گزارش می شود که آنها بندی را برای این کار در برنامه بودجه دفاعی گنجانده اند. این همان مجوزی است از آن برای جنگ افغانستان و حمله به القاعده در اطراف جهان استفاده شد.

جلسه جداگانه دمکرات ها

در همین روز اعضای دمکرات کنگره در یک جلسه دیگر نظر مقام های دولت سابق آمریکا را جویا شده اند.

جان برنان، مدیر سابق سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی)، و وندی شرمن معاون وزارت خارجه، که نقش مهمی در تهیه توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، داشت در این جلسه غیرعلنی شرکت کردند تا به سوالات نمایندگان دمکرات پاسخ دهند.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی، پس از این جلسه گفت که رفتارهای "ناهمگون" دولت ترامپ خطر ایران را "چند برابر" کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای برنان در این جلسه گفت که دولت ترامپ خواهان تغییر رژیم است و هرچند ایران خواهان پرهیز ار مناقشه است، رهبران این کشور مقابل آقای ترامپ کوتاه نمی آیند و خانم شرمن هم هشدار داد که "رفتار بی خردانه" دولت ترامپ اعتبار آمریکا را خدشه دار کرده است.

از سوی دیگر در این روز ژنرال جیم متیس وزیر سابق دفاع آمریکا در ابوظبی گفته است که کشورش باید "با جهان بیشتر تعامل داشته باشد و کمتر درگیر جنگ شود."

به گزارش یک رسانه دولتی ابوظبی او در این نشست با حضور شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی گفت "ایران باید رفتارش را تغییر دهد" اما تاکید کرد که اقدام یکجانبه راه حل مشکل ایران نیست و "ارتش باید وقت بخرد تا دیپلمات ها جادو کنند."

حق نشر عکس EPA
Image caption گروه ضربت ناو هواپیمابر لینکلن در خلیج فارس مستقر شده است

نظرسنجی در مورد "خطر" ایران

در تحولی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که نیمی از مردم آمریکا انتظار دارند این کشور "ظرف چند سال" با ایران وارد جنگ شود.

براساس این نظرسنجی توسط رویترز/ایپسوس هرچند آمریکایی ها نسبت به سال گذشته بیشتر نگران ایران به عنوان یک تهدید امنیتی هستند، اما تعداد کمی از آنها از حمله ای پیشگیرانه به این کشور حمایت می کنند.

با این حال این نظرسنجی حاکیست اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند، ۸۰ درصد مردم از واکنشی نظامی به آن در عملیاتی تمام عیار یا محدود حمایت می کنند. این نظرسنجی از ۱۷ تا ۲۰ مه انجام شد.

بیشتر بخوانید:

در ظرف چند هفته اخیر تنش لفظی بین ایران و آمریکا بالا گرفته است. با این حال، مقام های ارشد دو کشور می گویند که به دنبال جنگ نیستند.

دونالد ترامپ یکشنبه گذشته در شبکه توییتر هشدار داده بود: "اگر ایران جنگ می خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکنید".

او سپس عصر دوشنبه به خبرنگاران گفت: "فکر می کنم اشتباه خیلی بزرگی خواهد بود اگر ایران دست به کاری بزند. اگر کاری کند با واکنشی نیرومند مواجه خواهد شد اما نشانه ای نیست که قصد چنین کاری را دارند." او گفت رهبران ایران نباید با او تماس بگیرند مگر آنکه آماده مذاکره باشند.

این در حالیست که آیت الله خامنه ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر تماس و مذاکره با آمریکا را رد کرده اند.