فراز و فرود دوران کاری ترزا می به روایت تصویر

در این مطلب نگاهی انداخته شده به سیر فعالیتهای سیاسی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از زمانی که نماینده پارلمان بود تا دوران وزارتش در وزارت کشور دولت کامرون و نخست وزیری بریتانیا.

حق نشر عکس Reuters

ترزا می گفته است که در هفتم ماه ژوئن از مقامش کناره‌گیری می‌کند. او با صدایی بغض آلود در سخنانی گفت که خدمت در این مقام افتخار زندگیش بوده و مفتخر است که دومین نخست‌وزیر زن بریتانیا بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس Getty Images

خانم می در حال ایراد نطق پیروزی زمانی که به عنوان نماینده میدن‌هد در برکشایر در سال ۱۹۹۷ انتخاب شد.

حق نشر عکس Getty Images

کفش‌های خانم می همواره سوژه عکاسان بود.

در این عکس کفش‌های ترزا می در کنفرانس حزب محافظه‌کار در سال ۲۰۰۴ دیده می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images

ترزا می در سال ۲۰۱۰ به عنوان وزیر کشور در دولت ائتلافی محافظه کاران و لیبرال دموکرات‌ها حضور داشت. این اولین دولت ائتلافی بریتانیا در ۷۰ سال گذشته بود.

سیاست‌های خانم می در قبال پلیس در دوران خدمتش به عنوان وزیر کشور با انتقاداتی همراه بود. از او به ویژه به خاطر تاکیدش بر این که "ارتباط مستقیمی" بین افزایش خشونت و ارتکاب جرم و کاهش نیروی پلیس وجود ندارد، انتقاد شده است.

حق نشر عکس Getty Images

در پی استعفای دیوید کامرون از مقام نخست‌وزیری به دنبال نتیجه همه‌پرسی اتحادیه اروپا، خانم می در ژوئیه سال ۲۰۱۶ به رهبری حزب محافظه‌کار رسید. او در رای گیری حمایت ۱۹۹ نماینده محافظه‌کار را بدست آورد.

حق نشر عکس Getty Images

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶، از ترزا می خواست دولت جدید را تشکیل دهد. به این ترتیب او دومین زنی بود که سمت نخست‌وزیری را در اختیار گرفت.

حق نشر عکس Getty Images

ترزا می و همسرش، فیلیپ، در زمانی که به عنوان نخست‌وزیر کارش را آغاز کرد.

حق نشر عکس Getty Images

در ژانویه ۲۰۱۷، خانم می دیداری دو روزه از آمریکا داشت. به این ترتیب او اولین رهبر جهان بود که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

انتشار تصویری از ترزا می و دونالد ترامپ در حالی که دست همدیگر را گرفته بودند و از پلکان کاخ سفید پایین می‌آمدند، درسراسر جهان بازتاب داشت.

حق نشر عکس Getty Images

پس از گمانه زنی‌ها مبنی بر درخواست انتخابات زودهنگام از سوی خانم می، سرانجام او خواستار برگزاری این انتخابات در ۸ ژوئن ۲۰۱۷ شد.

حق نشر عکس Getty Images

می با شعار "رهبری نیرومند و با ثبات در راستای منافع ملی" مبارزه انتخاباتی خود را آغاز کرد. او برگزاری انتخابات پیش‌رس را با این امید برگزار کرد که با پشتوانه‌ای قوی‌تر وارد مذاکرات برگزیت شود.

حق نشر عکس Getty Images

ترزا می در جریان مبارزات انتخاباتی در کرنوال.

پس از دو ماه مبارزات انتخاباتی، نتیجه انتخابات عمومی پیش از موعد حاکی از آن بود که حزب محافظه‌کار اکثریت را از دست داده است.

شکست در این انتخابات به مثابه تحقیری برای خانم می بود. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بر استعفای او تاکید کرد. اما ترزا می در مقابل گفت که حزبش ثبات در بریتانیا را تضمین خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images

در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷، ترزا می با تراژدی آتش‌سوزی در برج گرنفل در لندن روبرو شد . در این حادثه ۷۲ نفر کشته شدند.

خانم می در زمان وقوع این حادثه در محل حضور یافت.

حق نشر عکس Getty Images

در کنفرانس سالانه حزب محافظه کار که در اکتبر سال ٢٠١٧ در شهر منچستر برگزار شد، سیمون برودکین، کمدین معترض، تکه کاغدی شبیه برگه کارگزینی برای کارمندان برکنار شده در دست خانم می گذاشت.

حق نشر عکس Getty Images

ترزا می در بسیاری از تصاویر مربوط به دیدارش با دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی در جریان نشست اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۱۷، در حالی که تنها نشسته، دیده می‌شد.

حق نشر عکس Getty Images

در سال ۲۰۱۸ رقص ترزا می در کنفرانس حزب محافظه کار در بیرمنگام خبرساز شد.

حق نشر عکس Getty Images

در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸، ترزا می پس از ماه‌ها گفتگو، برای آن که وزرا در جریان توافق پیشنهادی ۵۸۵ صفحه ای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار بگیرند، با تک تک وزرا در مقر نخست‌وزیری دیدار و گفتگو کرد.

حق نشر عکس Reuters

در ۱۳ مارس، در حالی که تنها ۱۷ روز به مهلت برگزیت باقی مانده بود، نمایندگان پارلمان در دومین رای‌گیری بار دیگر توافق پیشنهادی ترزا می را برای خروج از اتحادیه اروپا رد کردند. خانم می همچنین سومین بار هم نتوانست رای پارلمان را بدست آورد.

پس از آن که ترزا می خبر داد که قصد کناره‌گیری دارد، در حزب محافظه کار بر سر رهبری و این که چه کسی نخست‌وزیر آینده خواهد شد، رقابتی آغاز شده. این درحالی است که بریتانیا چشم به راه این است که ببیند چه بر سر برگزیت می‌آید.