شمار کشته‌شدگان قله اورست به ۱۰ نفر رسید

رابین فیشر تنها دقایقی پس از آن که پا بر قله اورست نهاد و چند متری از راه بازگشت را طی کرده بود به طور ناگهانی جان باخت حق نشر عکس Handout
Image caption رابین فیشر تنها دقایقی پس از آن که پا بر قله اورست نهاد و چند متری از راه بازگشت را طی کرده بود به طور ناگهانی جان باخت

با کشته شدن یک کوهنورد بریتانیایی در روز شنبه، شمار قربانیان قله اورست طی یک هفته گذشته به ۱۰ نفر رسید.

رابین فیشر، ۴۴ ساله، تازه‌ترین قربانی صعود بهاری به بلندترین بام جهان است. یک مرد ایرلندی دیگر به نام کوین هاینز هم روز گذشته (جمعه) درگذشت.

در چند روز گذشته تصاویر مربوط به ازدحام در مسیر قله اورست خبرساز شده است.

منتقدان دولت نپال را مقصر می دانند و می‌گویند فروش بیش از اندازه مجوز صعود به وقوع این حوادث کمک کرده است.

دولت نپال تحت فشار بین‌المللی قرار دارد که علت فروش ۳۸۱ مجوز صعود بهاری هر کدام به مبلغ ۱۱ هزار دلار را توضیح دهد؛ چرا که عکس‌های اخیر منتسب به قله اورست طی چند روز گذشته هیاهوی فراوانی بر پا کرده است.

یکی از این عکس‌ها که در شبکه‌های اجتماعی بسیار دست به دست شده کوهنوردانی را نشان می‌دهد که برای رسیدن به نوک قله صف کشیده‌اند.

بنابر گزارش‌ها رابین فیشر روز شنبه تنها دقایقی پس از آن که بر فراز قله اورست ایستاد و در حالی که فقط ۱۵۰ متر از قله به سمت پایین آمده بود به زمین افتاد و دیگر برنخاست.

موراری شرما، یکی از راهنمایان گروهی که آقای فیشر با آنها به قله صعود کرد تلاش کرد او را که به طور ناگهانی به زمین افتاده بود نجات دهد اما موفق نشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شمار قربانیان چند ماه گذشته از سال ۲۰۱۹ از مجموع قربانیان سال گذشته فراتر رفته است

پس از آن هم تلاش برای رساندن اکسیژن، و بیدار کردن آقای فیشر نتیجه نداد.

بنابر این گزارش‌ها یکی دیگر از راهنمایان همراه این گروه هم پس از صعود احساس ناخوشی کرده که خیلی زود به کمپی در ارتفاع پایین‌تر منتقل شده است.

خانواده این کوهنورد بریتانیایی که در شهر بیرمنگام زندگی می‌کرد ضمن اعلام مرگ او رابین فیشر را یک "ماجراجوی الهام‌دهنده" خوانده و نوشته‌اند او "زندگی را به غایت زندگی کرد".

حق نشر عکس AFP/ Project Possible
Image caption در مجموع ۲۰ نفر در جریان صعود بهاری امسال به اورست جان باخته‌اند

قربانیان دیگر این هفته در اورست چه کسانی هستند؟

روز جمعه یک ایرلندی به نام کوین هاینز، ۵۶ ساله، در دیوار شمالی اورست که در تبت قرار دارد جان باخت.

او که پدر دو فرزند بود در چادر خود در ارتفاع ۷۰۰۰ متری دیواره شمالی اورست جان باخت.

چهار قربانی از هند، یک آمریکایی، یک استرالیایی و یک نپالی هم دیگر قربانیان یک هفته گذشته در ارتفاعات هیمالیا هستند.

هفته گذشته هم یک استاد دانشگاه از ایرلند به نام سیموس لاولس در حال صعود به پایین پرت شد.

خانواده او روز گذشته (جمعه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که عملیات جستجو برای یافتن جسد آقای لاولس را برای پیشگیری از به خطر افتادن جان جستجوگران متوقف کرده‌اند.

اخبار مرتبط

چرا این همه قربانی در اورست؟

امسال نپال برای ۳۷۸ نفر که در قالب ۴۱ تیم قصد صعود به فله اورست را داشتند مجوز صادر کرده است.

فصل بهار به علت شرایط جوی بهتر، یکی از پرطرفدارترین فصول برای صعود به اورست است. در این فصل که از فروردین تا خرداد به طول می‌انجامد، علاوه بر احتمال کمتر برف و باران، برودت هوا در قله گرم‌تر و منظره روبروی کوهنوردان هم شفاف‌تر است.

اما امسال، شرایط جوی در قله بدتر از همیشه بوده؛ بادهای سخت مدت زمان مناسب برای صعود به قله را کوتاه تر کرده و همزمان تعداد زیاد کوهنوردان یک ازدحام بی سابقه بر فراز بام جهان ایجاد کرده و کوهنوردان را به اقامت بیشتر در شرایط جوی سخت و همچنین صف کشیدن در نقاط کلیدی مسیر صعود ناچار کرده است.

حوادث یک هفته گذشته تقاضا برای محدود کردن تعداد مجوزهای صعود را افزایش داده است.

همین الان هم تعداد کسانی که برای صعود به اورست ثبت نام کرده‌اند از ثبت رکورد جدیدی خبر می‌دهد. این در حالی است که سال گذشته هم آمار ۸۰۷ صعودکننده به قله یک رکورد تاریخی را رقم زده بود.

مطالب مرتبط